t>& redders iwv Caüzmtsooq Willem Barten, de man die in 2002 de tentoonstelling over de K.N.S.M. in de boerderij heeft ver zorgd, heeft ook een grote verzameling boeken. Het gedenkboek 'Helden der Zee' leverde het vol gende verhaal op: De redders van Callantsoog Bij de nieuwe reddingboot hebben ze zich op gesteld deze vijf oud-redders, daar waar ze ondanks de felle koude, ondanks hun 355 jaren, gekiekt willen worden, flink nog, een voudig van hart en met een leven van ontbe ring vaak achter den rug. Eenzaam hebben ze geleefd in dit eenvoudige dorp of in het op eenigen afstand gelegen Groote Keeten, be- hoorende tot deze gemeente, waar in de kracht van hun jaren de verlceersmogelijkheden ge ring waren, geen autobussen en geen badgas ten bijna hun rustig bestaan verstoorden. Rustig ja... totdat de alarmkreet "schip in nood" weerklonk, het avontuur riep niet al leen, maar ook de plicht om menschenle- vens, waar het mogelijk was te redden. Geen ogenblik van aarzelen dan, zij gingen en daar mee basta. Sober en onopgesmukt is het ver haal van hun leven, van de reddingen, die zij hebben meegemaakt. Wij laten die hier vol gen. (volgens de foto bij de boot v.l.n.r.) Maarten Mooij, geboren in 1864, roeier geworden in 1888 en schipper van 1896 tot 1926. 1891 11 december, zes man helpen redden van de 'Expres no. 15'. 1896 elf man gehaald van de 'Louis Marie' en op een oefentocht een botter ontmoet, die op een wrak liep en zonk, waarbij de bemanning werd gered. 1900 acht man gered van de 'Oldenburg'. 1903 negentien man van de 'Constance'. 1904 geheel alleen zonder boot drie man zwemmende van de 'Helder 39' afge haald. Jacob Vos, geboren in 1854. 1881 acht man van den Russischen schoener 'Westra' afgehaald en dertig man helpen redden van de 'Hospodar'. 1882 van het Engelsch stoomschip 'Strath- more' 32 man gehaald, waarbij vier le den van de bemanning der reddingboot te Callantsoog en twee van die te Petten verdronken en zes man van het gestran de schip. 1887 acht man van de 'Sophie' gehaald door middel van een vuurpijltoestel. 1891, 1896, 1900, en 1903, dezelfde reddingen meegemaakt als Mooij Jan Hollander, geboren 1867. Heeft dezelf de reddingen meegemaakt als Maarten Mooij. Boven dien heeft hij in 1883 met zeer veel moei te verbinding weten te krij gen met een op de kust gelopen Hol- landsch schip door middel van een touw en een stuk hout en op deze wijze met behulp - 6. -

De Clock van Callens-Ooghe | 2004 | | pagina 8