kwam aan het eind van hun laatste akker. "Dat liep goed af, de piloot stapte er zo uit, die mankeerde niets. Ik was er als eerste bij. De propellers waren allegaar krom." Verder heeft de familie Baken niet veel last van de Duitsers gehad. Wel werd een paard gevorderd. Na de oorlog is Guurtje getrouwd met Jan van Scheijen, de zoon van Jan van Scheijen sr., de smid van Groote Keeten. Later werd Jan jr. smid/loodgie ter. Zo heeft Gert samen met zijn moeder de boerderij jarenlang voortgezet. Waar de tijd gebleven is, weet hij niet. In 1947/48 heeft Gert zijn rijbewijs gehaald. Zijn eerste auto was een Ford. Veel auto's zag je toen niet, alleen de melkwagens. De melk van Baken ging voorheen naar 't Zand, 'De Hollandia', maar die raakte tijdens de oorlog dicht, daarna ging het naar 'Nieuw Leven' in 't Zand. Je kon zelf beslissen, aan wie je leve ren wou. Voor een bus melk kreeg je een gul den. Voor een ei kreeg je 1 x/2 cent. "Je hebt er geen erg in, de tijd gaat vanzelf." Na het overlijden van moe der Eef in 1966 is hij alleen verder gegaan. Rondom die tijd waren de varkens al afgestoten, de schapen gingen later. Dat kwam door de afsluiting van de Zuiderzee. Door de Afsluitdijk werd het water brak, waardoor leverbot ontstond. Toen later de mestregels en het melkquo tum strenger werden, kreeg hij er minder aardigheid in. De stallen werden leger en leger. Nu is Gert 'hobbyboer'. Hij heeft alleen nog vaarsen, de kalveren mogen bij hun moeder drinken en de kippen houdt hij erbij voor de gezelligheid en voor de eieren. Het woongedeelte is nog wel een keer opge knapt met een echte douche erin. Verder redt Gert zich nog best. Met hulp van de Thuiszorg, Tafeltje Dekje en een oplettend oog van zijn nicht Eefke, dochter van Guurtje, die in Schagen woont. Achter de boerderij heeft hij een mooi uitzicht over de dijk en vanuit zijn keuken aan de zuidkant kijkt hij ruim uit over zijn land richting het dorp. De tuinen worden goed onderhouden met eigen mest. De bloemen veranderen met elk seizoen. Zo geniet Gert van hef van zijn dieren en met de natuur om zich heen. "Een mens moet toch wat te doen heb ben." Hij vindt het gezellig als je langs komt, altijd gast vrij, want een kopje koffie is zo gezet. Tenminste.... losse koffie gaat in de pot, heet water uit de boiler erop, even trekken op het petroleumstelletje en na 5 minuten heb je heerlijke koffie, netjes ingeschon ken door een theezeefje. -3.-

De Clock van Callens-Ooghe | 2004 | | pagina 5