Cjert Baken, 84 jouw ett nog steeds "boeren? Zijn vader was Simon Baken, geboren 08-11- 1879 te Callantsoog en overleden op 17-10- 1931. Zijn moeder was Eelje Duin, geboren 28-03-1890 te Hargen en overleden op 21-09- 1966. Simon en Eefje hadden de boerderij van Gerts grootouders (Gert Baken en Maartje Baken-Smit) overgenomen. Omdat er zoveel Bakens in Callantsoog woon den, werd onze Gert 'Gert van Eef genoemd. Gert had een zusje, Guurt Anna, geboren 01- 01-1924 en overleden 25-07-1986. Zij gingen samen naar school. Gert herinnert zich juf frouw Brouwer, meester Schut en meester Van Meerten nog. Hij heeft de school afge maakt tot en met de 7de klas. Hij was 11 jaar toen zijn vader overleed. De boerderij had toen 25 koeien, 15 varkens, 2 paarden, 20 schapen en 30 kippen. Omdat zijn moeder enkel een vaste werkman (Willem van Twuijver) in dienst had, moest Gert na zijn schooljaren al vroeg meehelpen op de boerderij. Later heeft hij nog een avondcursus landbouwschool in Julianadorp gedaan. Tijd voor verenigingen was er niet. Zus Guurtje is na de lagere school naar de huishoudschool in Schagen geweest, maar moest thuis ook meehelpen. In die tijd werd zwaar verlies geleden, want de MKZ was uitgebroken. Op 13 mei 1936 is er een grote brand geweest, vermoedelijk door kortsluiting. Omdat het een stolpboerderij was met een voorraad hooi in het vierkant, is alles verbrand. Geluk bij een ongeluk was dat het vee toen al buiten liep. Tijdens de opbouw van de nieuwe boerderij heeft de familie Baken een deel van de schuur gebruikt als noodwoning. Begin okto ber van dat jaar was het woongedeelte van de nieuwe boerderij gereed, zodat ze voor de winter hun nieuwe verblijf konden betrek ken. Guurtje heeft nog de eerste steen gelegd op 16 september 1936. Daarna kwamen wat rustige jaren. Kruidenier Van Scheijen uit Groote Keeten en bakker Oostwouder uit 't Zand kwamen geregeld met bestellingen langs de deur. De Oosterweg behoorde nog tot hun wijk. Toen de oorlog uitbrak, werd het levendiger in de buurt. Voor de Callantsogers werd het te gevaarlijk om in het dorp te blijven wonen en velen moesten met huis en haard vertrek ken. Gert heeft 'Hollywood' aan de Noordschinkeldijlc zien groeien. De Callantsogers, die met zwaarbeladen wagens aankwamen om daar de houten zomerhui zen weer opnieuw op te bouwen. Hij weet ook nog hoe een Duitse jager vlak over de dijk kwam aanronlcen, rakelings langs de school en de vuilnisbelt vloog en dampend neer- Muja Blokker Als je Gert opzoekt, moetje achter de boerderij zijn, want daar is hij te vinden. Aan het werk bij de koeien of tussen de kippen. Gerrit Simon Baken woont nog steeds op de boerderij 'Oosthoeve' aan de Oosterweg, waar hij op 15 februari 1920 is geboren. Het jonge' gezin Baken, eindjaren twintig - 2. -

De Clock van Callens-Ooghe | 2004 | | pagina 4