Geschiedenis vtuv de< Po'&ueroute< En zo is het gekomen Een aanvulling door W.C. Vierhout Janneke Verburg schreef een leuk artikel over de Callantsoger poëzieroute, voor zover bekend de eerste poëzieroute in Nederland. Ik was er destijds nauw bij betrokken en kan zaken vertellen die Janneke Verburg niet kon weten. Wethouder Hermine Keuning bezocht mij eens in het Witte Huis van Callantsoog en zei: "Ilc wil meer cultuur in Callantsoog, liever geen beel denroute want daar zijn er al zoveel van in Nederland." Mijn reactie was: "Waarom doe je geen poëzieroute? Ilc weet niet waarvandaan mij dat idee inviel, de poëzieroute van Callants oog was wel geboren. Wij besloten dat wethou der Keuning het idee in het College van B en W zou inbrengen en dat ik dat idee zou steunen. Wethouder Bos zag er aanvankelijk niets in, hij vond het geen gemeentelijke taak, later heeft hij alle steun gegeven. De Romeinse schrijver Seneca (2 - 54 AD) zei het al: "De geloofsijver van bekeerlingen is groter dan die van de autochtone gelo vigen." Zo'n route kan niet zonder gemeentelijke subsi die en om mede daarvoor een breed draagvlak in de Raad te krijgen, besloot wethouder Keu ning het raadslid van de WD, mevrouw Bosch, erbij te betrekken. Beiden richtten de 'Stichting Kunst in Callantsoog' op. Die stichting heeft 15 jaar lang de poëzieroute georganiseerd. Het idee heeft navolgers gekregen, in vele ge meenten zijn gedichtenroutes te volgen, soms met, soms zonder vermelding van Callantsoog als bron van inspiratie. In 't Ooghe werden ieder jaar begeleidende boekjes uitgegeven met opneming van de gedichten en een beschrijving van de route. Die boekjes werden ieder jaar mooier. Alle lof voor Pieter Klomp. Die boekjes neem ik nog vaak ter hand. Foto Van het bord Strandwandeling heeft mijn vrouw een foto gemaakt. Die foto heeft gestaan in uitgaven van de Culturele Raad Noord-Hol land, in de Schager Courant, in het jaarverslag 1992 van de Stichting Cultuurfonds van de Bank Nederlandse Gemeenten. Nergens wordt de naam van de fotografe vermeld. Ze zei eens tegen mij"Ilc ben het met je eens dat Callantsoog zijn burgemeesters onderbetaalt, toch wil ik voor het gebruik van mijn foto geen geld hebben. Ilc had het wel leuk gevonden als zij mijn naam erbij hadden gezet." Bij dezen, te laat, maar alsnog. Beeldende kunst De Stichting Kunst organiseerde ook tentoon stellingen: zeeschilders, werk van Nic Jonk, Fokje Schilstra de keramiste, Jan Groenhart en meer. Leerlingen van de Franlcendaelschool maakten kunstwerken in de vijver en daarom heen. Het enige beeld in de vijver dat de Cal lantsoger stormen niet doorstond was dat van een leerkracht. Het landde op de bodem. (Die leerkracht heette een tijdje Jantje Beton). Kin deren van de Franlcendaelschool hadden een eigen poëzieroute. Een van de leerlingen won een Vlaamse prijs. De poëzieroute Callantsoog als leermiddel! Die poëzieroute stimuleerde meer mensen. De eigenaar van een garage aan de Op 't Landweg dichtte dit: De bewuste foto, gemaakt door mw. C. Vierhout van Ledden-Hulsebosch -18.-

De Clock van Callens-Ooghe | 2004 | | pagina 20