altijd de oude 'Hoeve Oranje Vrijstaat' van de familie De Jong. In de volksmond beter be kend als de 'Karnemelkplaats'. En dan ligt daar het oude Abbestee met z'n twee grote stolpen. De grote met rode dak pannen gedekte boerderij was jarenlang het bedrijf van de familie Zwaan. De boerderij werd herbouwd na een brand in 1934. Toen mijn ouders in februari 1935 op 'De Tempel' gingen wonen was de boerderij van Piet Zwaan net gereed gekomen. Het hooi stond toen nog buiten op zgn. klampen. De boerde rij was voor die tijd zeer royaal opgezet met een topgevel en een erker en een koestal met een afwijkende inrichting: de koeien stonden niet met de koppen naar de buitenmuur maar andersom, naar een brede voergang. Achter het vee liep een gang speciaal voor het uitmesten: de zgn. Zuidhollandse stal! Ook de volgende boerderij, 'Hoeve Ab bestee' is nog vrij gaaf bewaard geble ven. Beide boerde rijen vormen op het hoog gelegen Abbe stee een markant herkenningspunt in het Callantsoger polderland. Er is dus heel veel veranderd. De veeteelt ver dween bijna helemaal uit de Uitlandse- en de Jewelpolder. Van de genoemde boerderijen zijn er nog slechts twee - en dan nog maar zeer beperkt - als veebedrijf in gebruik. De weilanden verdwenen bijna geheel om plaats te maken voor bollenland. Overal zijn grote, soms supergrote bollenschuren verrezen en zo ging het oude landschappelijk fraaie beeld van de oude Jewelpolder en de Uitlandse pol der teloor. Maar als je goed oplet tijdens wandeling of fietstocht ontdek je ze nog: de plekjes waar het lijkt of de tijd heeft stil gestaan! Het is een opdracht voor ons allen om daar heel zui nig op te zijn, zodat ook volgende generaties kunnen genieten van het Callinger land! - 14. - Abbestee. Baken Zwaan De Buurt westzijde

De Clock van Callens-Ooghe | 2004 | | pagina 16