viel onder het tiendrecht. Die tienden dien den om in het levensonderhoud van de Heer te voorzien, vandaar dat ze aanvankelijk in natura werden geheven. Maar geleidelijk veranderde de ruilecono- mie in een koopeconomie, alles kreeg een bepaalde geldswaarde. Ook haalde de Heer zijn tiende penning niet meer zelf op, maar liet hem door knechten ophalen of liet hem brengen. Nog later verpachtte de Heer zijn belastingen. De pachter betaalde de Heer een vast bedrag. De Heer was dan van een hoop gezanik af. <r Natuurlijk zorgde de pachter ervoor dat de pachtsom opgehaald werd en nog iets meer, want de pachter wilde er ook aan verdienen. Het verpachten van de tienden geschiedde meestal één keer per jaar. Publiekelijk en in de vorm van een veiling bij afslag. Het kwam dus regelmatig voor dat de pacht van tienden in andere handen overging. Onder de korentienden vielen behalve haver, gerst, tarwe en rogge ook aardappelen, wortelen, kolen, hennepzaad, mosterd en ver der alle produkten die het land opleverde. In de tijd van de Franse Revolutie vond men dat de tienden in strijd waren met de gelijk heid en de vrijheid van burgers. In 1795 bezetten de Fransen ons land. Stadhouder Willem V vluchtte naar Engeland en ons oude regeringsstelsel verdween onmiddellijk. De ridderschap werd opgeheven en de voorrechten voor de adel verdwenen en dus ook de meeste tienden. De vlas- en korentienden hebben zich het langst gehandhaafd. In Schagen werden die in 1887 publiekelijk verkocht door de erfgenamen van de heerlijk heid Schagen aan het polderbestuur van de polder Schagen. Dit bestuur kocht het tiend recht af voor 6.402,00. Op Wieringen herinnert het zogenaamde Tulenfeest in augustus nog aan vroe gere tijden. Eens moes ten de pachters van land een tiende van de oogst aan de Heer afstaan. Af rekenen gebeurde meest al tijdens de kermis. Na het afrekenen deelde de tiendheer warme brood jes, zogeheten tulen, uit. Na het afschaffen van het tiendrecht (±1795) bleven de tulen elk jaar gebakken worden. Een traditie die door één bak ker, Edwin Bellis in Hip- polytushoef, nog in ere wordt gehouden. Bronnen: Een kohier is een lijst waarop belastingplichtigen en hun aanslagen onder een nummer worden gere gistreerd. Henk Schoorl, 't Oge Fred Timmer, verpachting van tienden. E. Rijpma, ontwikkelingsgang der historie.

De Clock van Callens-Ooghe | 2004 | | pagina 11