CalLuttsoger Indiëgajtgers Aan het einde van de 16e eeuw ontstaat er vanuit Nederland (de Republiek) belangstel ling om zelf naar Azië te reizen. Men probeer de het om de Noord (Willem Barentsz) omdat de Portugezen de route naar Indië beheersten, maar dit was geen succes. Men besloot de gebruikelijke route om Afrika te nemen om aan de geliefde specerijen te komen en ze zelf te halen waarmee ze grote winsten konden maken. Nederland was daartoe in staat, mede door de ontwikkeling van het Fluitschip, een schip met een kleine bemanning welke veel lading kon vervoeren. Om de krachten te bundelen werd de VOC in 1602 opgericht. Ze werd in 1799 opgeheven. De belangrijkste producten waren: kruidna gel, nootmuskaat en peper en later tabak, sui ker, thee, cacao en kina. In de periode 1820-1825 volgde de verovering van Java via militaire acties en werden de loka le vorsten afgezet. Dit was niet gemakkelijk, want overal was verzet tegen de Nederlanders. Nederland won de Java-oorlog, maar wel met grote verliezen, aan inheemse kant 200.000 en aan Nederlandse kant 8.000 Europese en 7.000 inheemse militaire slachtoffers. Hierna volgden de Atjeh-oorlogen vanaf 1873, welke 30 jaar duurden. In 1894 was er ook de Lombok-expeditie wellce door het Indische leger werd verloren. In deze periode gingen ook Nederlandse finan ciers zich met Indië bemoeien. Grote trekpleis ters waren goud, tin, steenkool en aardolie. De onderdrukking van de bevolking bleef. Door de westers geschoolde Indische elite kwam er een nationalistische beweging. Al in 1922 waarschuwde Wediodiningrat het Ne derlandse Bestuur met de woorden: "Er zal een tijd komen waarop ons volk zijn geduld zal verliezen." De invloed van Multatuli's Max Havelaar (1860) met zijn felle aanklacht tegen de uitbui ting van Java had zich ook doen gelden. Nederland wilde niet van inmenging in zijn koloniaal bestuur weten. Door de Indische studentenvereniging in Ne derland, de Perhimpoenan, werd een tijd schrift uitgegeven genaamd Indonesia Mer- delca. Tijdens de Japanse bezetting liep de aan pak van de leden uit elkaar, Hatta en Soelcarno werkten mee met de Japanse bezetter, Sjahrir niet. Indonesië, het voormalige Nederlands Indië of Nederlands Oost Indië bestaat uit ca. 13.000 eilanden waarvan we de grootste wel weten en velen van ons het rijtje dat met Bali begint ook zo op kunnen dreunen. Het land is onge veer 46 keer zo groot als Nederland. Hier begint het eigenlijke verhaal over de mili tairen die uitgezonden werden om het Nederlandse gezag te herstellen. Toch eerst maar een paar jaartallen. 14 maart 1942 Inval Japan in Ned. Indië. 7 december 1942 Koningin Wilhelmina kondigt een Rijks-confe rentie aan. 17 augustus 1945 Uitroepen van de onafhankelijke republiek Indonesia. Japan beloofde niet in te grijpen, hoewel ze officieel al op 15 augustus had ge capituleerd, maar dit werd pas op 21 augustus bekendgemaakt. 2 oktober 1945 L.G.G. van Mook komt aan in Batavia. 16/20 juli 1946 Conferentie te Malina (Zuid Celebes) waar de Verenigde Staten van Indonesië worden opge richt. september 1946 Vertrek van de eerste lichting dienstplichtigen (voordien vrijwilligers) naar Ned. Indië. Dit was de zogenaamde 7 December Divisie, ge noemd naar de datum van de toespraak van Wilhelmina in 1942. 11/14 november 1946 Accoord van Ling-gadjatie. juli 1947 Eerste politionele actie. 4 augustus 1947 VN-commissie gaat bemiddelen. Cees Vriesman Om wat over de Callantsogers te vertellen die naar het voormalig Nederlands Indië zijn uitgezon den eerst een beetje geschiedenis. -62.-

De Clock van Callens-Ooghe | 2003 | | pagina 2