Meester Schut Dit bericht was in de Omroeper (ons dorps blad) en in de Schager Courant te lezen. Dit was voor mij een reden om met zijn familie contact te zoeken, ook al omdat ik toevalli gerwijs van mevr. Kos-Duit een foto kreeg met de Esperanto-club van voor de oorlog, o.l.v meester Schut. Ook daar gaf hij zijn beste krachten aan. Van zijn tweede dochter, Wietsche (het gezin telde vier dochters), kreeg ik heel veel infor matie in de vorm van krantenartikelen en een fotoalbum. In de Schager Courant van 24 december 1990 was het volgende te lezen: Meester Schut was een uitstekend onderwij zer, zo vertellen Jan Vos, Jan Prins en Jan van Scheijen, en enorm gezien bij de inwoners van Callantsoog en Groote Keeten. Dit drietal organiseerde een reünie rond de toen 84-jari- ge meester voor klasgenoten en andere oud leerlingen. De schoolperiode in Callantsoog van meester Schut was van 1 mei 1929 tot 1 mei 1937, en hij verdiende toen 1204,74 per jaar. Hij was getrouwd met Leentje Hof. Zij is op 21 april 2002 overleden. Zijn twee oudste dochters Johanna Gerritdina (15-09-30) en Wietsche (12-09-35) zijn geboren in Callantsoog. De drie Jannen, klasgenoten uit het toen drie lokalen tellende schoolgebouw herinnerden zich, dat meester Schut de derde en vierde klas had en schoolhoofd Van Meerten de vijfde tot en met de achtste. Dan was het voor de meeste kin deren afgelopen omdat ze thuis moesten meewerken. Zo ging Jan Prins als dertienjarige op de fiets voor zijn vaders slagerij 'opvra gen en brengen' en kwam Jan Vos bij vader Piet in de timmer manswerkplaats. Alleen Jan van Scheijen bezocht de ambachts school. Meester Schut bracht leven in het kustdorp: hij organiseerde een operette, een huisvlijtcursus voor werklo zen (de crisisjaren), handbal voor meisjes en stichtte in 1930 de voetbalvereniging. Vóór die tijd werd er op 'de Buurt' gespeeld, maar toen de bal eens via het raam van de burgemeesterswoning in de soepterrine be landde werd het tijd dat er een voetbalveld kwam. De vader van Jan Vos, Piet Vos die wethouder was, stelde het vroegere land van het armbe stuur beschikbaar. Meester Schut was sportman in hart en nie ren. Het voetbalvirus is door hem verspreid en woedt nog steeds voort. Jan Prins: "Als meester Schut hier hoofd van de school had kunnen worden was hij mis schien niet eens weggegaan. Ondanks het toen heersende standsverschil werkte hij bij voorbeeld in een overall aan zijn huis. Vol gens burgemeester Rehorst was de meester te populair bij het gewone volk. Jannie Provily Zondag 17 augustus 2003 is meester Hendrik Jakob Schut in z'n woonplaats Heerenveen op 96- jarige leeftijd overleden. De Esperanto-club. Achterste rij v.l.n.r.: Jannetje Kos, Teun Mooy, Diet de Haan, Cees van Twuyver, Cor Kater, Marie de Haan, Henk Vries, Trijnie Zwaan. Voorste rij v.l.n.r.: Klaas Kos, Geertje Brouwer, Meester Schut, Trijnie Weij, juffrouw List. - 76. -

De Clock van Callens-Ooghe | 2003 | | pagina 16