2.00$ - Jaar imv de> 'Boerderij Ook in deze 'Clock' - de laatste in het Jaar van de Boerderij - plaatsen we nog een aantal foto's plus omschrijvingen van boerderijen in Callantsoog en Groote Keeten: Abbestede 6 Bedrijfsvoering: eerst vooral vee teelt, maar in de oorlogstijd wer den de boeren verplicht hun grasland te scheuren en moest er vooral koolzaad voor olie en voedsel worden verbouwd. De boerderij werd gehuurd van de familie Pruissen. Later werd het land verkocht aan Van Haaster voor bloembollen en een ander groot gedeelte aan Noord Hollands Landschap. Nadat het lange tijd te koop heeft gestaan is het verkocht aan de familie Oudhof. De huidi ge bestemming is woonboerde rij- Op deze plaats heeft eerst een oude boerderij gestaan. Deze had een Noord-Hollandse stal, d.w.z. de koeien stonden met de kop naar de muur, het voer moest tussen de koeien door naar voren worden gebracht. De oude boerderij was andersom gebouwd, met de ramen rich ting Voorweg. Toen deze ver brandde kwam de huidige boer derij er voor in de plaats, dit was een ZUID-HOLLANDSE stolp, d.w.z. de koeien staan met de koppen naar de hoofdgang, de groep ligt aan een gang achter de koeien. al/;::*!...: m Zijperdijlt 2 Callantsoog NOORD-HOLLANDSE STOLP De naam is 'Maria's hoeve'. Bouwjaar: 1934. Met twee vierkanten. Het bedrijf was ongeveer 25 hectare en het land lag zowel voor als achter de boerderij. De naam was 'Jacobs Hoeve'. Bewoners, voor zover bekend: Jacob Glas, opa van de latere bewoners Zwaan; Familie Blom. Daarna Piet Zwaan en Maartje Glas, zij heb ben er geboerd tot 1958. Toen kwam zoon Jaap, getrouwd met Bets Keppel, op het bedrijf tot 1989. Bouw: één vierkant. De eerste boerderij heeft daar langer dan honderd jaar gestaan, maar is verbrand. Nieuw gebouwd in 1950/1951. Eigenaar was toen de familie Dekker, de schoonouders van de huidige bewoner Cor Paarlberg. Cor trouwde met Annie Dekker en zij werden in 1950/1951 eigenaar. Functie was: Veehouderij, met 25 koeien op 20 ha grond. Nu is het land verhuurd voor het telen van bollen. -74.-

De Clock van Callens-Ooghe | 2003 | | pagina 14