zondagmiddag hoe een van de jongens van de fam. Iüeerekoper door een Duitse sergeant uit de 'Groote Villa' achterna gezeten werd en een paar klappen opliep. Deze joodse(?) jongen rende al gillend naar huis. Het was in die tijd dat wij tijdens een dagje Artis door de 'Juden Viertel' van Amsterdam wandelden en ik voor het eerst daar joden met een gele Davids-ster zag lopen. De familie KLeerekoper heb ik kort daarna niet meer gezien. Wat mij ook bijblijft is, dat wij op een zomer se avond met een aantal Luftwaffe-soldaten boven op het duin van de kluft stonden en er een viertal Engelse vliegtuigen vanuit het land heel laag over ons heen vlogen richting Engeland. We zagen de boordschutter achter in zitten, die 'vrolijk' naar ons zat te wuiven. Hij had ons zo van het duin kunnen schieten. En wij, Callantsoger jochies, enthousiast te rug zwaaien. Die Luftwaffe soldaten stonden verbouwereerd te kijken. Dat we in die tijd geen gevaar zagen en met een aantal jongetjes op een aangespoelde zee mijn zijn geklommen, die later door de Duit sers tot ontploffing werd gebracht, heb ik in een vorig episteltje al vermeld. Zo ook het verhaal van die Noorse vissers boot, waaruit wij een scheepsaccu hadden ge jat (Harry Tielemans en ik). Hoe wij die accu in het duin hadden verstopt om hem de vol gende dag met een karretje op te halen en kennelijk een strandjutter ons spoor had ge vonden en die accu had meegenomen. Die accu was de volgende dag namelijk verdwenen. Verder is mij nog iets bijgebleven. Het was in het najaar toen er 's avonds bij ruw weer een aangeschoten Engels vliegtuig een noodlan ding moest maken. Het toestel kwam buiten de strekdam ter hoogte van de Seinpost in zee terecht. Een aantal Callantsogers wilde die Engelse vliegers redden, maar dat mocht van de Duitsers niet. Ik weet nog hoe enige vliegers zichzelf met een rubberbootje heb ben weten te redden en hoe zij door Duitse soldaten ondersteund, werden afgevoerd. In de winter van 1942 mochten wij, dacht ik, nog op het Zwanenwater schaatsen. Maar dat staat mij niet meer zo bij. Tijdens het voor jaar werden de Duitsers steeds strenger en mocht er zoveel niet meer (kennelijk ging het aan het Oostfront niet naar wens). Zij hielden regelmatig aan de noord- en zuidkant van het dorp legeroefeningen. Wij speelden in die tijd vaak op de laaggelegen nollen ten zuiden van de Zeeweg. Daar was het land behoorlijk drassig en waren wij kikkers aan het pesten. Daar, ter hoogte van Hotel de Horn, stonden dennenbomen, naar mijn idee een heel bos(je). Misschien ook wel sparren. Maar dat weten de oud-Callantsogers beter dan ik. Lieve mensen, verbeter mijn verhaal maar. Op dat drassige land vind je nu de Previnai- reweg. Ik had toen vanuit het Arendsnest bij de Tielemansen nooit kunnen bevroeden, dat ik later daar nog eens een recreatie-plekje zou krijgen. In augustus 1942 moesten wij binnen 14 da gen weg uit het dorp in verband met de aan leg van de Atlantikwall. Veel zomerhuizen werden afgebroken en tussen Groote Keeten en 't Zand weer opgebouwd, waaruit Holly wood voortkwam. Veel burgers van Callants- oog en vluchtelingen moesten hun heil er gens anders zoeken. Wij kwamen terecht in Alkmaar en wel in een pas gebouwde nieuw bouwwijk: de Bergerhof. Na de ontruiming van Callantsoog werden de contacten tussen de leden van 'Alles sal reg kom' wat minder, maar toch is die club blij ven bestaan. In de jaren tachtig hielden zij twee keer een reünie. En waarom ook niet? Vanuit deze hoek roep ik alle leden op om hun herinneringen eens op papier te zetten. Het maakt niet uit of je een klein verhaal of een groot verhaal opschrijft. Alles is meege nomen. Ilc wil jullie verhaal ook wel op de band komen opnemen. Je kunt je verhaal ook opsturen naar de redactie van de Cloclc (zie colofon; red.). Er bestaan van de laatste drie reünies nog videobanden. Iets voor de His torische Vereniging van Callantsoog? P.S. Wat die Noorse vissersboot betreft: dit was de motorboot 'OTTAR'. Die is op 10 sep tember 1941 ter hoogte van 'Ja, natuurlijk' aangespoeld. Aldus onze Zaanse vriend Jan (GB. Centaurus). Deze schreef een boek over Engelandvaarders getiteld: 'Achter de horizon gloort de vrijheid'. Het Noorse verzetsmuse um kent de geschiedenis van deze Engeland vaarders. Er waren ongeveer drie Noren met die boot op weg naar Engeland. Zij werden op zee door Duitse jachtvliegtuigen onderschept en beschoten. Een van hen was op slag dood, een ander behoorlijk gewond. Zij zijn door een Engelse MTB-boot opgepikt en zijn in Enge land verder opgeleid voor oorlogshandelin gen tegen Hitler-Duitsland. De verlaten vis sersboot is toen in Callantsoog aangespoeld.

De Clock van Callens-Ooghe | 2003 | | pagina 19