De vader van Neeltje was een van de drijvers tijdens de jachtpartijen (ook Prins Bernhard heeft ooit eens deelgenomen) en ook ging hij mee met hen vissen. En wanneer er gegolfd werd op de Nollen, dan mochten de kinderen de golfclubs dragen en soms als de 'Heeren en Vrouwen' na de thee terug kwamen, kre gen ze van hen een snoepje. Er is daar ook een levenslange vriendschap ontstaan tussen Neeltje en Dirkje Bijdam, een dienstmeisje, werkzaam voor de familie Del- court tot Krimpen. Haar vader was jachtop ziener op het landgoed de Woeste Hoeve' in Gelderland, dat eigendom was van de familie Delcourt tot Krimpen. Tijdens hun verblijf in Callantsoog nam de familie haar eigen perso neel mee. Ze herinnert zich dat er een prachtige zwarte piano in de 'Groote Villa' stond en dat die op een dag uit het huis werd weggevoerd. Ze vond het verschrikkelijk. Aan het eind van de zomer was er op 31 augustus, de verjaardag van koningin Wil- helmina, de koninginnestoolc. Dat betekende met z'n allen hout verzamelen en naar de Seinpost slepen. Als het vuur goed opgestookt was dan kon je zo ver als het zicht het toeliet, langs de kustlijn de vuren zien branden. Daarna kwam de kermis, altijd rond haar ver jaardag, begin september. Ze had er een hekel aan als haar vader de ritjes in de draaimolen vooruit betaalde, terwijl de andere kinderen een portemonneetje bij zich hadden en zelf konden betalen. Na haar schooltijd werd ze de 'knecht' van haar vader. De veestapel had zich ondertus sen uitgebreid en ze waren verhuisd naar de Abbestederweg. Eigenlijk kan ze zich niet goed meer herinneren wanneer. Wel, dat ze, toen ze uit huis trouwde, op de boerderij de 'Blokshoeve' aan de Abbestederweg 15 woonde. De boerderij staat er nog, maar na een brand in 1932 of 1933 moest hij helemaal herbouwd worden. Als de oudste van vijf kinderen en de 'knecht' van haar vader kon ze pas trouwen toen haar broer Teun uit dienst kwam. Toen ze onge veer 20 jaar was leerde ze haar man Pieter Kooiman kennen, via tante Gré die getrouwd was met een broer van hem, tijdens het jaar lijkse Pinksteruitje naar Schoorl. Nee, men noemde het toen nog geen meidenmarkt. Er waren wel jongeren die zo laat mogelijk naar huis gingen of soms de hele nacht wegbleven, maar zij heeft nooit de be hoefte gevoeld om tegen haar vaders wil in te gaan. Doordat Pieter in Anna Pau lowna woon de, werd er in hun verkering stij d heel wat heen en weer gereisd. Hij had een fiets vanwege zijn werk voor de Keuringsdienst en Callantsoog hoorde bij zijn werkterrein, maar Neeltje moest eerst met de melkwagen naar 't Zand dan met de boot door het Noord- Hollands kanaal naar het Westeinde en lo pend de hele Molenvaart af. Haar vader had wel een fiets, want ze herinnert zich nog dat hij op een keer kletsnat thuis kwam, omdat hij met zijn fiets de sloot in was gereden. Nadat ze trouwde in 1924 verhuisden zij naar Anna Paulowna. Een dochter en zoon werden geboren. Leuke anekdote is dat Burgemeester Lovink, burgervader van 1917 tot 1920 van Callantsoog - vanaf 1920 burgervader van An na Paulowna - ooit eens, toen ze boven op de hooiwagen zat in Callantsoog, had gezegd: "Neeltje is mijn vriendinnetje" en jaren later werd hij haar dochters schoonvader. De meeste vakanties werden doorgebracht in Callantsoog. Want zeker in de beginjaren van haar huwelijk miste ze de zee. Toen in 1942 haar moeder overleed, kwam haar zus Geer tje, die getrouwd was met Gert Erilcs, op de boerderij de 'Blokshoeve' wonen. Zelf verhuisde ze in 1954 naar Bergen, weer dicht bij de kust, waar we haar anno 2003 opzochten voor een verhaal over haar jeugdjaren in Cal lantsoog. Van de redactie: dankzij dit interview weten we nu ook wat er in de kelder van Dorpsplein 14 (zie 'de Clock' jaargang 16, nrs. 3 en 4) werd opgeborgen: de inmaak! Neeltje herinnert zich vooral de flessen bramensap die moeder Mooij elk jaar maakte en in de kelder bewaarde. Jeugdfoto van Neeltje Mooij - 53.-

De Clock van Callens-Ooghe | 2003 | | pagina 13