Vervolgens wordt in de Catalogus geschreven over de regten en pligten van verkopers en kopers van de te veilen kavels uit de hiervoor bedoelde 1296 bunders en nader omschreven in een 37-tal 'Percelen'. Tot hiertoe een korte samenvatting van de inleiding tot de verkoop (veiling). Grofweg behelst de veiling gronden welke zijn be grensd door: ten westen de Zanddijk, ten noorden de (vermoedelijk) Scheidingsvliet, ten oosten het Noord-Hollands Kanaal en ten zuiden de Helmdijk Noordschinlceldijlc. Be nevens in het westen de Noordduinen, strek kende vanaf de Heldersche Duinen tot en met de Zuidduinen waarin het Zwanenwater is gelegen, met het aan deze duinen grenzen de strand. De eerste veiling, opveiling of opbod ge noemd, vindt plaats op 8 november 1876. De tweede veiling, de afslag, op 15 november daaropvolgend. Nadat de 'percelen' afzonder lijk zijn afgeslagen, worden deze gecombi neerd gepresenteerd. Uit niets blijkt verder wie de rechthebbenden zijn geworden. De heer Baken zegt in zijn korte aantekening ervan: jagten en temidden van een uitgebreid moeras, het bekende Zwanenwater. In 1871 werd aan het Rijk afgestaan een oppervlakte duingrond, groot 525 centiaren, nabij de Groote en Klei ne Kaap aan de Zanddijk voor het daarop plaatsen van twee nieuwe geleidelichten met daarbij behorende lichtwachterswoning. "Het Zwanenwater werd door Marie Prosper Theo- dore Previnaire op een publieke veiling te Alkmaar gekocht op 15 november 1876. Een deel van de kin deren van het echtpaar De Waal - Verweerd, een tweede deel van de kinderen van het echtpaar Staat Evers-Wenink en een derde deel van de gebroeders Valkenberg". Uit deze aantekeningen menen wij te mogen aannemen dat het hier gaat om 'Perceel 16' uit de Catalogus, gezien de datum afslag veiling. Dit perceel wordt omschreven als: "Het zooge naamd Zuidduin, groot 542 bunders, 93 roeden, 60 ellen, strekkende van de Kluft bij het Dorp Cal- lantsoog tot de gemeente Petten, met het langs dit perceel strekkende Strand, groot 14 bunders, 15 roe den, 40 ellen, alles gelegen in de gemeente Cal- lantsoog tusschen de Noordzee, gemeente Petten, de gemeente Zijpe en den Uitlandschen polder, kad. - 26.-

De Clock van Callens-Ooghe | 2003 | | pagina 6