Jast tuut Scorel^ schilderde^ Wim Lastdrager Vertalm/ Slmv? Na de Allerheili genvloed in 1570 spoelde het dorp Kallinge bijna ge heel weg. De kerk bleef staan. Aan Op het moment dat deze Cloclc verschijnt wordt er hard aan gewerkt om de tekst van het boek 'Van Callinge tot Callantsoog' in het Duits over te zetten. Een hele klus! Maar gelukkig heeft de redac tie mensen gevonden die dit werk willen doen. Zij worden bij voorbaat reeds bedankt. Het boek in het Nederlands ligt te koop bij de VVV. Werkloze Cor, niet al te snugger, fietst met zijn buurman door Schagen. Hij ziet bij het politiebureau een aanplakbiljet hangen. Met grote letters staat erop: OPLICHTER GEZOCHT Cor springt van zijn fiets en loopt naar het bureau. Buurman: "Wat ga je doen, Cor?" Cor: "Vragen of die baan nog vrij is." Een deel van deze kaart is hieronder afge drukt. Met karren en kruiwagens wordt het zand aangevoerd. Met schoppen en vorken wordt het tegen en op de dijk gelegd. Onder de dijk tekende hij het eiland Callants oog, dat buiten de Zijper Zeedijk viel. Op het eiland penseelde hij het dorp Kallinge (het eerste dorp) met zijn kerk. Typisch was de plaats van de toren, namelijk midden op het dak. In die toren heeft een in 1491 gegoten klok ge hangen. Die klok werd 1540 over gebracht naar de dorpskerk in het noorden van het eiland. (Het twee de Kallinge) wederopbouw werd niet meer gedacht. Men bouwde op de hoog opgestoven Jewelgrond een nieuw dorp (het derde) met weer een kerlc. De klok werd uit de toren van het oude Kallinge gehaald en kwam te hangen in de toren van de nieuwe dorpskerk die in 1580 en 1581 werd gebouwd. En daar hangt de klok nog altijd. Trouw geeft hij met zijn geluid de tijd aan. Elk half uur kan men hem horen. Jan van Scorel 1495-1562droomde al vele jaren voor hij in 1552 aan het bedijken van de Zijpe mocht beginnen van een welvarende polder. In zijn atelier hing een kaart waarop hij boeren had geschilderd, die rijke oogsten binnenhaalden. Ook tekende hij de bedijking van de Zijpe. Foto: Maarten Bakker -2.-

De Clock van Callens-Ooghe | 2003 | | pagina 2