EEN SINTERKLAASKADO? EEN KERSTKAD0? Ze schreven: "Het Oogmergat wordt dagelijks wij der en dieper, zonder dijkaanleg zal daar een nieuw zeegat tussen Noord- en Zuiderzee kunnen ontstaan." Pas in juni 1610 werd besloten de dijkaanleg ter hand te nemen. Dat was dus 40 jaar na de verschrikkelijke Allerheiligenvloed. De steden in Noord-Holland moesten voor het geld zor gen, want anders konden de arbeiders geen loon ontvangen. In juni 1611 lieten Gecommitteerde Raden de aangelegde dijk inspecteren. Van hun bevin dingen stelden zij de vroedschap van Amster dam op de hoogte. De Gecommitteerden vonden dat bij het Dubbelduin (nu Groote Keeten) de dijk over een lengte van 575 meter met 30 cm ver hoogd moest worden. Het strand voor dit dijkvak lag lager dan elders. De verhoging zou 2000 gulden kosten, maar dan zou de dijk volledig tegen de zee bestand zijn. De Noord-Hollandse steden moesten weer betalen. Op 6 november 1612 werd aan het werk begonnen. Een unieke kijk op een eeuw Callantsoog en Groote Keeten25,50 Als het zand langs de Noordzee stuift (S.A. Doevendans)14,00 Daar men het dagloon per kar verhoogd had van 1,80 naar twee gulden kwamen er wel 20 karren opdagen, die allen aan het werk konden worden gezet. Voor de winter kwam, was de Oogmergats- dijlc klaar. Maar zoals overeengekomen was, moest voor taan het Oger bestuur de dijk op eigen kosten repareren, onderhouden en met helm en riet schuttingen beplanten. Voor het kleine en arme Callantsoog een behoorlijke kostenpost. De Oogmergatsdijlc waarlangs men rijdt van Callantsoog naar Groote Keeten heeft in de loop van de jaren goed dienst gedaan. Geen zeewater kwam de achtergelegen polders meer in, terwijl aan de westzijde een grote hoeveelheid zand aanstoof, zodat er een ste vig duingebied ontstond. Lidmaatschap Historische Vereniging16,00 Van Callinge tot Callantsoog4,25 Het beeldje 'De Visserman' is bijna uitver kocht. Er zijn nog vier exemplaren te koop a17,75 Foto's van het oude Callantsoog en daarnaast 100 foto's in kleur van Callantsoog 2000. De geschiedenis van Callantsoog tussen 1740 en 1760. Een roman waarin schout Van Duijsburg de hoofdpersoon is. Gegevens ontleend aan het boek De boeken zijn te koop bij de VW en op zaterdag morgen kunt u ook in de Museumboerderij 'Tante Jaantje' aan het Dorpsplein 33 terecht. Een verzameling wetenswaardigheden over Cal lantsoog, de Groote Keeten, Abbestee, Zwanenwater enz. Er staan 24 foto's en tekeningen in en twee luchtfoto's in kleur. Het bestuur heeft besloten geen beeldjes meer te laten maken. -69.-

De Clock van Callens-Ooghe | 2002 | | pagina 9