Verder bestond de bezetting uit Klaas Baken Qewelweg), Arie Baken (Abbestede), Gert van Diepen, Klaas Hoogschagen en Piet Tromp (Groote Keeten), Theo van Diepen en Jan Strooper (Noord Schinlceldijk), Jaap Schilder (Nieuweweg) en de Zijpenaren Jan de Wit (C. zn) en Jan Groot (Alb. zn) van de Stolpen en Jan de Wit (J. zn) uit 't Zand. Later kwamen hier nog bij: Piet Tamis (Groote Keeten), Wim de Wit (C. zn) en Kees Vlaar (Scheidingsvliet). Iedereen werd uitgerust met het bekende blauwe luchtmachtuniform, welke men ver plicht was te dragen tijdens de lessen, prakti sche oefeningen op de luchtwachtpost en bij andere gelegenheden, zoals bezoeken aan vliegshows en maken van vliegtochten. Te vens kreeg iedereen een nooduitrusting, zo als een gasmasker en eerstehulppakket. De taak van het Korps Luchtwachtdienst in oorlogstijd was officieel: "Het door visuele waarneming opsporen van de vijand van 0 tot 10.000 voet en de gegevens doorgeven aan het gevechtslei- dingssysteem, dat de eigen jagers via de radio naar de vijand toeleidt." Het ging dus om laagvliegende 'luchtvaartui gen', die buiten het bereik van de opsporings mogelijkheid van de radar vielen. De opleiding tot luchtwachter van de groep Callantsoog vond plaats tezamen met de pos ten Barsingerhorn en Schoorl. Op maandag avonden werd beurtelings les gegeven in ho tel 'Callant' te Callantsoog, café 'de Fortuin' in Barsingerhorn en café 'Meereboer' in Groet. Hiertoe reed een Naco-bus een vaste route om iedereen op te halen en terug te brengen. Vanzelfsprekend bestonden de lessen in hoofd zaak uit vliegtuigherlcenning. Van alle in die tijd operationele vliegtuigtypen over de hele wereld (dus ook van de 'vijandelijke') werden met behulp van dia's silhouetten vertoond, zodat van ieder vliegtuig men de uiterlijke herkenningspunten leerde kennen. In de vijftiger en zestiger jaren was de zoge naamde koude oorlog in volle gang. Het was daarom zeer belangrijk de 'vijandelijke' vliegtuigen van de 'eigen' te onderscheiden. Bijkomende lesonderdelen waren o.a. krijgs tucht, wapenkunde, het nemen van nood maatregelen enz. Soms werd er ook geëxer ceerd. Dit vond dan op de Zeeweg plaats. Uiteraard trok dit de nodige belangstelling van de Callantsogers. Praktische oefeningen, de zogenaamde spotteroefeningen, vonden plaats op de Seinpost. In de zomer op doordeweekse avonden, in de winter op zaterdagmiddagen. Een aantal keren per jaar waren er één- of meerdaagse oefeningen. Een enkele keer was er proefalarm. Aangezien tijdens deze oefe ningen niet de hele groep tegelijk op de post hoefde dienst te doen, werd door de postcom- mandant een dienstrooster gemaakt, waar door de post dan door vier of vijf man werd bezet. Tijdens de spotteroefeningen werden vlieg tuigen van de Koninklijke Luchtmacht inge zet. Bij de meerdaagse internationale oefe ningen (in NAVO-verband) kon men ook meer dere typen vliegtuigen verwachten. Het was bij deze oefeningen van het grootste belang zo snel mogelijk de juiste gegevens omtrent type, hoogte, snelheid, koers en aantal van de waargenomen vluchten met behulp van de beschikbare apparatuur door te geven aan het luchtwachtcentrum (Alkmaar). Deze gegevens werden daar door 'plotsters', dames van de Reserve Luva, in kaart gebracht, waar na verdere actie kon worden ondernomen. Buiten de lessen en oefeningen vonden ook van tijd tot tijd andere activiteiten plaats. Een aantal keren werd door het korps een be zoek gebracht aan luchtvaartshows onder andere te Soesterberg, te Leeuwarden en op het vliegveld Valkenburg. Zelfs werden er voor de groepen vanaf Soesterberg vliegtoch ten georganiseerd. Dit betekende voor de groep de 'luchtdoop' in een oude legerdalcota van de luchtmacht. Voor die tijd een sensatie van jewelste, waar nog lang over werd nage praat. Ook kon men (eventueel met partner) ont spanningsavonden bezoeken (cabaret, film, muziek), georganiseerd door de Dienst Wel zijnszorg. Men werd dan met de Naco of met de bus van 'Johannes' naar Alkmaar of Den Helder gebracht. Als luchtwachter kon men ook deelnemen aan onderlinge vliegtuigherlcenningswedstrij- den (kampioenschappen tussen de posten onderling) of onderlinge schietwedstrijden die werden georganiseerd door de schietver eniging 'De Vrijheid'. Voor het dienstdoen bij de Luchtwachtdienst werden uiteraard vergoedingen betaald. - 65. -

De Clock van Callens-Ooghe | 2002 | | pagina 5