ONTWIKKELING VREEMDELINGENVERKEER DEEL 2 Jacob Vos Pzn. Van een raadslid, een burger en het hoofd van de school Langhorst kwamen ingezonden stukken in de krant. Ze wa ren tegen het plan. Gevolg: de heer v.d. Poll haakte af en het recreatie-gebied Noordduinen was definitief van de baan. Van het polderbestuur werd bericht ont vangen dat ze de Heinollen voor 30 jaar wilden verhuren. Burgemeester Lovink werd per 1-9-1920 benoemd in Anna Paulowna. Niet ten onrechte werden lovende woorden ge sproken bij zijn vertrek. Hij werd op 14- 10-1920 opgevolgd door Jacob Koster. In die tijd schermde de familie v.d. Poll hun eigendom nog af met heldcen en schuttingen. Een jaar op jaar als badgast terugkerende familie Regensburg werd eens door mevr. v.d. Poll hardhandig wegge jaagd toen de Regensburgers door het hek heen bramen plukten. De geplukte bramen moesten ze in het gras gooien. Daar groeide spontaan een protest uit. Wel 100 mensen zouden aan een optocht met borden door het Zwanenwater beginnen, alle verbodsborden negerend. Burgemeester Koster hoorde van de plannen en ondernam stappen om dat tegen te gaan. Er werd besloten eerst met de heer v.d. Poll te gaan praten. Gelukkig had dat resultaat en vanaf dat moment werd de verhou ding vriendelijker. Het zou echter nog tot 1926 duren, voordat het Kooibos vrij be zocht mocht worden. Nadat mijn vader hotel 'Duin zicht' had verkocht, gelukte het hem het er naast gele gen huisje van duinopzich ter Braam te kopen. Burgemeester Lovink probeerde als goed zakenman via een ruiling de Noordduinen in eigendom van de gemeente te krijgen. Die waren evenals 't Kooibos, 't Zwanenwater en de stranden in het bezit van defam. v.d. Poll. Burgemeester Lovink, wethouder Kruisveld en raadslid Vos hadden een gesprek gehad met de minister van Waterstaat. Die zegde toe, dat als de gemeente eigenaar van bovengenoemde gronden zou worden, er onder bepaalde voorwaarden bebouwing zou worden toe gestaan. Echter, het mooie plan ging niet door! Dat werd gesloopt en er verrees een pension met drie woonkamers en acht slaapkamers. De naam werd: 'Vooruitgang Ons Streven' (V.O.S.) In de zomer van 1923 openden Klaas ten Boekei en Arie Thomasz de eerste strandtent. Een tiental palen met wat dwarslatten, waarover een zeildoek werd gespannen als de tent 'open' ging. Voorlopig was dat alleen op de weekenden bij mooi weer en van half juli tot half augustus. (Geheel links met matrozenpak en hoedje staat Jacob Vos Pzn. - redactie

De Clock van Callens-Ooghe | 2002 | | pagina 14