dat het opdracht geven en het uitvoeren snel gebeurde, maar het berekenen wel erg lang duurde. Na deze werkzaamheden is als versterking nog een zanddijk gemaakt, van achter het opslagterrein aan sluitend op wat nu het schietterrein Botgat is. Het zand kwam van diverse plaatsen uit de duinen en ook van de karakteristieke 'punt- nollen' welke ten zui den van het doorbraalc- gebied lagen. Over de ze werkzaamheden is niets terug te vinden in het archief. Bij mijn weten is het uitge voerd door de fa. Snep vanger in 1956. Als we nu bij Groote Keeten vanaf de strand- slag naar het noorden kijken zien we een heel ander duingebied dan voor 1953. De zeereep, dit is de opgebrachte kade van zand welke door het plaatsen van schermen en het planten van helm uitgegroeid is tot zijn huidige vorm. De lange zanddijk welke door de fa. Snep vanger in 1956 is aangebracht als water kering. De zanddijk, door de fa. Daalder aange bracht meteen na de doorbraak als nood voorziening. Hierover loopt nu het rijwiel pad. Rijsbeslag bestaat uit gespreid riet, dik 0,05 m. en een afdeklaag van 7 bos rijshout per m2 met vlechttuin en geballast met betonpuin en stortsteen. De betonpuin was afkomstig van bunkersloop. I.v.m. de ligging van de nieuwe Zanddijk ten aanzien van het oude werk blijkt dat de dui ker welke onder de Koegraszanddijlc ligt en meteen na de storm gerepareerd was, ver lengd moest worden. Dit werd met het verstevigen van de Zanddijk met een zogenaamde staat van meerwerk uit gevoerd. De noodvoorziening werd uitge voerd door de fa. Daalder voor 125.000,00 en een staat van meerwerk van 37.788,00. De oplevering was 30 november 1953. De laat ste afrekening in oktober 1955. Hieruit blijkt Nog enige opmerkingen over het Botgat: Het poldertje Botgat, nu omsloten door de zand dijken en het schietterrein is zover bekend altijd verpacht geweest aan de fam. Vader. Hier lopen de koeien van Vader en de paar den van Arie Noot. Voor 1930 moet er een weidemolen gestaan hebben op de dijk waar de spoorbaan over heen liep. Dit molentje werd gebruikt om het water uit het 'Kerkhof omhoog te malen en werd daar vandaan door een goot naar het Botgat geleid. Door de eerder genoemde dui ker werd het water in de polder geloosd. Over dit molentje en de langs de spoorbaan gebouwde machineloods is tot nu toe niets terug te vinden. - 71. - Voordijk achterom het gehucht Groote Keeten. Deze Zanddijk meet een kruisbreedte van 20 m. en een hoogte van 6 m. NAP. (Hierover loopt nu het rijwielpad) Op de foto boven: afvoer van vuil uit het Botgat in februari 1953. Op de achtergrond het opgeworpen zanddijkje. De vrachtauto, een GMC, wordt be stuurd door Jan Marees. Verder v.l.n.r.: Rens Hol lander, Klaas Hollander, Jan Wey en Jo Beun. De golfoploop tijdens de inundatie bedroeg een hoogte van ca. 4 m. NAP. Omdat de buitenduinre- gel voor het stormseizoen niet aan de eisen voldoet moet rekening gehouden worden met een nieuwe doorbraak. De aangebrachte zanddijk moet daar om voorzien worden van een bekleding, bestand tegen golfslag. Deze bekleding werd een zgn. rijsbeslag.

De Clock van Callens-Ooghe | 2002 | | pagina 11