STORMVLOED 1 FEBRUARI 1953 De stormvloed welke op 1 februari 1953 de ramp in Zeeland veroorzaakte, gaf ook in andere gedeelten van het land veel overlast. Zo ook in Groote Keeten, waar de duinen voor het Botgat doorbraken. In het najaar van 1952 was tijdens een inspec tiereis van de Provincie met Rijkswaterstaat en een aannemer al vastgesteld dat de duin- regel voor het Botgat te zwak was. De geplan de versterking voor 1953/1954 was door de storm van 1 februari echter niet meer nodig. Overal langs de kust was veel duinafslag, veel werkspoor, schaftlceten en spoorkarren lagen op strand of verdwenen in zee. Ook bij kmpl. 16 was het duin bijna doorgebroken. De doorbraak bij het Botgat was echter voor het achterland het gevaarlijkst. De Koegras- zanddijk ter plaatse van het Botgat was smal en laag. Als afwatering van het Botgat was een houten duiker onder de Duinweg ge maakt. Deze duiker was in slechte staat en het zeewater vond een weg langs de duiker, de polder in. Door mensen uit Groote Keeten die opgeroepen waren om de schade te beper ken en noodreparaties uit te voeren werd op deze duiker gewezen. De duiker werd met zandzakken gedicht en zo werd erger voorko men. Uit de hieronder afgedrukte grafische voorstelling van de duinafslag van kmpl. 0 tot kmpl. 21 blijkt de gemiddelde afslag 20 me ter. De buitenduinregel in de gem. Callantsoog is doorgebroken bij kmpl. 7 en bij kmpl. 9 (Bot gat). Bij kmpl. 8 en 9, 10 en 16 is de buiten duinregel bijna verdwenen en moet bij een volgende storm met doorbraak rekening wor den gehouden. Bij het Botgat was de duinafslag tussen de 25 en 30 meter, bij kmpl. 16 ongeveer 15 m. en recht voor het dorp 10 m. De grootste schade moest snel hersteld wor den. Direct na de genoemde stormvloed is begonnen met het aanleggen van een kade van duinzand, breed 4 m. en hoog 3.50 NAP. Dit gebeurde op de plaats waar het duin was weggeslagen. Hierna werd een ontwerpovereenkomst nood voorziening gemaakt. Hieruit het volgende: Kees Vriesman Het is bijna 50 jaar geleden dat Nederland werd geteisterd door een stormvloed. Kees Vriesman heeft al enige tijd geleden onderstaand stuk geschreven. We hebben gewacht met plaatsing om er zo voor te zorgen dat tijdstip van plaatsing en deze ingrijpende gebeurtenis dicht bij elkaar lig gen. Bij de stormvloed van 1 februari 1953 werd o.m. de buitenduinregel tussen de kmpl. 8 - 9200 op twee plaatsen resp. ter lengte van 350 en 400 m. volledig weggeslagen waardoor het Botgat werd geïnun deerd (onder wa ter gezet). Het eveneens wegge slagen en op het strand terecht geko men werkspoor werd geborgen. -70.- Na de eerst aange brachte noodvoorzie ning werd begon nen met het verzwa ren van de zwakke binnenduinregel. De ze verzwaring werd aangebracht tussen het zuidelijk einde van de Koegraszand- dijk en het noor delijk einde van de

De Clock van Callens-Ooghe | 2002 | | pagina 10