na altijd gesloopt worden. Dat gaf werk en leverde brandhout op. Opa Vos ging in de zomer te maaien naar Wieringerwaard en verdiende dan 2,00 per dag. Hij moest wel lopende heen en terug!!! Als er wel eens gepraat werd over 'badgasten' in Zandvoort en Bergen had nog bijna nie mand in de gaten dat ook Callantsoog daar een mooi strand voor had. en een café met daarin een toneel. Op 14 augustus 1913 werd het geopend. Helaas was er geen sprake van een gelukkige start, want in 1914 brak de eerste wereldoor log uit. Het gevolg was: mobilisatie, geen bad gasten, maar wel inkwartiering van soldaten. Pas na 1918 werd weer mondjesmaat aan bad gasten verhuurd. Mijn vader begon in 1911 een win kel in zijn huis aan het Dorps plein. Hij noemde hem 'de Kleine Bazar'. Op de zolder werd een kamertje getimmerd om te gaan verhuren aan... badgasten. Zowaar lukte het zo nu en dan. In 1912 liep hij met een plan rond om een hotel te bouwen. Er kwam niets van, want de gemeenteraad was faliekant tegen. Op 11 februari 1913 brandde zijn huis tot de grond toe af. Hij bleek veel te laag verzekerd te zijn, maar er was wel een groot bouwterrein voor zijn 'hotelplannen' vrij geko men. Burgemeester De Beijer was in het be gin nog tegen de plannen. Hij veranderde later echter van gedachten. Ook de Raad ver leende medewerking en in 1913 werd een hotel op die plaats gebouwd. Het stond on- Inmiddels waren meer mensen op het idee gekomen 'badgasten te nemen'. Soms werd een deel van hun huis simpel ingericht en aangeboden als 'gemeubileerde woning'. Met één of twee bedden met gebruik van keuken en w.c. van de verhuurder. Prij zen niet meer dan 20,00 per week, maar er was een be gin! Luxe zo als een dou che en eigen w.c. bestond nog niet. Toch zaten de meeste ver huurders zes weken vol. deraan de enige toegangsweg naar het strand. Het was 11 x 18 m groot en heette 'Hotel Duinzicht'. Het telde 11 slaapkamers Op strand was in 1918 ook al wat accommo datie. Er werden twee badkoetsen en vijf strandstoelen verhuurd. Vanaf die tijd was 'Badplaats Callantsoog' gestart! -47.-

De Clock van Callens-Ooghe | 2002 | | pagina 7