ONTWIKKELING VREEMDELINGENVERKEER ja«,i,vospz„. loosd uit en zo ver ik weet, was het bij de gas ten niet in trek. Het diende ook als 'door gangshuis' voor gedupeerde gezinnen (b.v. na een brand). Voor de jeugd was het een ideale speelplaats. De meeste jongeren wisten name lijk datje door een luik op te lichten, binnen kon komen. Tijdens de kermisdagen was er een 'tap' en werd er gedanst. Sinds 1911 kwamen hier al jaar op jaar Amsterdamse bleekneusjes bij opoe Vos loge ren. Toepasselijk, want vanuit het gebouw keek men vrij over de zee. Het is onbekend of er veel gebruik van is gemaakt. Wel weten we dat het later nog driemaal in andere handen kwam. Eerst aan Jan Mooij, daarna aan Jan Adriaan Vos en als laatste aan Simon Kos. Deze mannen waren ook alle drie de opeen volgende eigenaren van het 'Dorpskoffie huis'. Ze verhuurden ook koetsjes en stoelen op het strand. Ik kan me 'Zeezicht' nog goed herinneren. Het werd door iedereen de 'Badtent' ge noemd. Het gebouw zag er al gauw verwaar- Dat was in de tijd dat er nog tien boerderijtjes in het dorp stonden. De grootste boer had acht koeien en de kleinste maar één. De melk, gro tendeels voor eigen ge bruik, bracht maar 2 a 21/2 cent per liter op. De koeien werden in de win ter bijgevoerd met 'hooi' uit het Zwanenwater. Erg arm waren de mensen in die tijd! Welkom was het als er weer eens een schip op de kust sloeg. Dat moest bij- Daar werd een kleinigheid voor betaald. Het was meer dankbaar werk dan een bron van in komsten. De kin deren werden na hun vakantie weer opgehaald door hun fami lie. Door het goede eten en het Callants- oger zonnetje waren ze vaak onherkenbaar geworden. Eind 1800 had de kastelein Jan Mooij een badkoetsje gekocht. Volgens aantekeningen was er in één jaar wel door 450 mensen 'gebruik van gemaakt'. Dirk de Leeuw uit Amsterdam pachtte in 1898 1000 m2 duingrond van de gemeente. Aan erfpacht moest hij 5,00 per jaar betalen. Hij liet een houten 'Badpaviljoen' bouwen en zette met grote let ters 'Zeezicht' op de gevel. BADPLAATS CALLANTSOOG. DORPSKOFFj EHIES MET KERK -46.-

De Clock van Callens-Ooghe | 2002 | | pagina 6