40 JAAR LEGUIT In 1937 kocht het echtpaar Vogelzang de win kel 'De Kleine Winst' van de heer Jan Koe- gelberg, die het op zijn beurt al als kruide nierswinkel overgenomen had van Maarten Hoek, die getrouwd was met Trijntje Vader. Naast kruidenierswaren verkocht de heer Vogelzang ook galanterieën, sokken, klom pen en hengels. In 1942 moest het echtpaar Vogelzang vanwege de evacuatie Callantsoog verlaten en is in 't Zand gaan wonen. Na de oorlog bleek het pand uitgeleefd te zijn door de Duitsers. Het magazijn is waarschijn lijk als paardenstal gebruikt. Voor nieuw bouw werd 1 meter grond extra gekocht van Siem Koger. De voordeur van het huis kwam naast de woonkamer. Het keukenraam kwam aan de zijgevel en keek uit in de keuken van de buren, n.1. van kapper Schmidt. Echtpaar Schmidt moest hier wel toestemming voor geven. Doordat de heer Vogelzang in 1954 de kruide nierswaren afstootte, werd het een winkel voor huishoudelijke artikelen, drogisterij en fotografie. Aangezien het echtpaar Vogelzang geen opvolger had, besloten zij de zaak te ver kopen. De heer Dick Leguit, zoon van een bakker uit Schagen, zag de advertentie en fietste er met zijn vrouw heen om eens poolshoogte te nemen. De prijs was wat aan de hoge kant, maar de jaarlijkse omzet maakte veel goed. Dick ging niet over één nacht ijs en heeft met zijn schoonvader, die een landbouwmechani- satiebedrijf had, nog eens zitten rekenen. Uiteindelijk is de zaak eind 1961 gekocht. Lidy had ervaring opgedaan in een kantoorboek handel, dus samen moest het lukken. Toen kwam de schrik. Alleen middenstandsdiplo ma was niet voldoende, er moesten ook vak diploma's zijn. Er werd toch doorgezet en onder de naam 'Vogelzangs Warenhuis' werd de winkel op 1 februari 1962 voortgezet. Dick was toen 26, Lidy 22 en Klaas U/2 jaar oud. Het was hard werken, want ook de nodige vakdiploma's moesten worden gehaald. Dick ging voor 'drogisterij' en Lidy 'speelgoed en huishoudelijke artikelen'. In 1963 kwam een andere indeling; de winkel bleek te klein en om ruimte te creëren, werd de woonkamer ingericht als souvenirwinkel. In de keuken werd nu gewoond. Er werden plannen gemaakt om te verbouwen, een ont werp was getekend, maar ging niet door, omdat er in die tijd een bouwstop was. In het voorjaar 1965 kwam het bericht dat de bouw vergunning rond was. In september 1965 werd er gesloopt, alleen het pakhuis bleef als noodoplossing staan voor de verkoop van laarzen, klompen, enz. Ondertussen waren de vakdiploma's 'kantoorboekhandel' en 'fotoartikelen' gehaald. Voorjaar 1966 stond er een nieuwe winkel met woonhuis op de bovenste etage, welke op 30 maart 1966 door burgemeester Correljé werd geopend. Het assortiment was uitgebreid en al gauw bleek die 90 m2 te klein. Ook het gezin was groter geworden met Herman, Dick en Peter. Er werd een nieuw pakhuis achter het bestaan de gebouwd en het oude pakhuis werd bij de winkel getrokken. Er was nu 120 m2 winkel ruimte. Er werd intern steeds verbouwd. Bijvoorbeeld in de jaren '60 waren de mode kleuren bruin en oranje. De familie Leguit sloeg toe. Tien jaar later was het mode om de plafonds te verlagen en weer was de familie niet te lui om op de ladder te gaan staan. Callantsoog groeide en het toerisme nam toe. In 1976 werd besloten de winkeloppervlakte wéér te vergroten. Het gezin zocht andere Muja Blokker Het is dit jaar 40 jaar geleden, dat de heer Dick Leguit met vrouw Lidy en zoon Klaas naar Callantsoog kwam om de winkel van de heer en mevrouw Vogelzang over te nemen. Het pand in de zestiger jaren -44. -

De Clock van Callens-Ooghe | 2002 | | pagina 4