DAALT OF RIJST DE ZEESPIEGEL? RECLAME C? RECTIFICATIE Wïm Lastdrager Callantsoog let op uw zaak! Al heel wat jaren wordt ons door diverse in stanties voorgehouden dat de zeespiegel stijgt. En dat komt doordat de aarde warmer wordt. Het gevolg daarvan is dat de ijskappen aan de polen afsmelten. Tenminste dat deed men ons geloven. Maar tot mijn verbazing kwam ik een artikel tegen in het tijdschrift 'Mens en We tenschap' van de heer Ton van Loon. Die had gelezen in het tijdschrift 'Science' dat er twee geleerden waren die onderzoek gedaan hadden naar de gedragingen van de ijskappen op Ant arctica (Zuidpool). Hun onderzoek wees uit dat de grote 'ijsrivieren' op Antartica aangroeien in plaats van kleiner te worden. De geleerden hebben metingen verricht waar uit blijkt dat deze ijsstromen jaarlijks toene men. Ze schatten de toename op 26,8 miljard ton per jaar! Dus geen zorgen meer over het afsmelten van het ijs en daardoor de toename van het aantal kubieke meters water. In plaats van een zee spiegelstijging zou er immers een zeespiegelda ling kunnen ontstaan. Het gevolg daarvan zou zijn dat alle huidige kustplaatsen, inclusief de havens van bijvoor beeld Rotterdam, ver van de nieuwe kust af zouden komen te liggen. Callantsoog wordt dan een dorpje in het land. Dus geen badgasten meer! Het opzienbarende onderzoek werd gedaan door: Joughin en Tulaczyk. Beiden zijn verbonden aan de University of California. aJo^' Dat reclame van alle tijden is, blijkt uit deze kaart, verzonden in 1933. G. Baken, ijsverkoper in Callantsoog, zet er als afzender op: G. Baken, IJsco, Callantsoog. Zo is overduidelijk wie de kaart heeft ver stuurd! Links op de kaart ziet u nog een deel van het zgn. Lovinlc-monument. Dit werd zo genoemd, omdat burgemeester Lovinlc zich beijverd had voor een urinoir. Ook toen al wilde men het 'wildplassen' bestrijden! In het boek 'Een unieke kijk op een eeuw Callantsoog en Groote Keeten' heeft de redac tie verzuimd de naam van één der fotografen weer te geven. Onze vroegere plaatsgenoot Kees Klaver, die later in Rotterdam als beroepsfotograaf aan de slag ging en daar Cor Klaver wordt ge noemd, heeft een aantal van de zwart-wit foto's gemaakt. Met plaatsing van deze rectificatie wil de redactie dit verzuim graag goedmaken. DORPSSTRAAT. CW.LHNTSOOS -60.-

De Clock van Callens-Ooghe | 2002 | | pagina 20