LUTTICKDUÏN Vrijdag 17 April 1942. Het is verboden op het strand te komen. Langs de kust wordt een bunkerlinie gebouwd. De arbeidsdienst van Nederland zal een weg door duin aanleggen. Er worden barakken ge bouwd. 4 Februari 1943. Bij weermachtswerken in duin een muur van bunker ingestort, waardoor een man om het leven kwam. Jaap Hoogvorst had dezelfde bunker slechts luttele minuten daarvoor ver laten. 10 April 1943. Er komt bericht dat weer twee huizen ont ruimd moeten worden o.a. van Piet Bremer, doordat er weermachtswerken (bunkers) in de aangrenzende nollen gebouwd worden. Ze moeten voor 20 april ontruimd zijn. Burge meester vraagt voor Bremer tot 15 mei (land- tij d voor 't vee) uitstel aan. 18 April 1943. In Julianadorp wordt een zigzagvormig ka naal (tankval) gegraven/aangelegd. Vele hui zen zijn er ontruimd en worden afgebroken. 17 juni 1943. 's Avonds op de fiets langs de Duinweg waar ontzettende weermachtswerken zijn. Forten en loopgraven en grote bunkers en geschut. Dat is vrijwel overal langs de kust zo. Verder zijn er hier nu op het Luttickduin (bij Bre mer) vele munitiebunkers gebouwd, er staat ook geschut. De helft van het Kooibos moest hiervoor vlak gehakt worden. Er staan barak ken bij de Stolpen waar ook een telefoonbun ker staat. Er staan vijf lage stellages. Het dient ook nog wel ergens anders voor. Bij Schoorl enz. staan vier hoge (110 m.) radiomasten. Ook bij St. Maarten en in de Ruigeweg bun kers en geschut. Ook op de mijnenvelden is reeds terloops gewezen. 26 October 1943. De Groote Villa, althans het ondereind, wordt weer versterkt. Schijnt munitiedepot te wor den. Voor het dorp in de nollen zijn vier betonnen bunkers gebouwd. Ook veel loopgraven en houten bunkers worden aangelegd. 5 November 1943. In het dorp Callantsoog worden ontzettend veel bunkers gebouwd, soms midden tussen enkele huizen in, die dan ook wel zullen ver dwijnen. Ook bij het Zijper oude-mannenhuis (Buitenzorg) worden vele bunkers gebouwd. 8 December 1943. Burgemeester is in de Schreibstube van die Dienststelle geweest, die nu naar de duinen is verplaatst. Ze hebben daar een hele onder aardse stad gebouwd met gangen en nog eens gangen. 23 Januari 1943. In het dorp Callantsoog zijn vele bunkers gebouwd. Alleen om de kerk al ongeveer 30. Langs de gehele duinenrand is alles beton, bunker na bunker, loopgraaf na loopgraaf wordt gebouwd. Ook moeten er nu weer bun kers op het strand gebouwd worden zgn. gevechtsbunkers, die bij hoge vloed toch ver zakken. 11 Juli 1944. Bij de stelling in 't Luttickduin hebben ze kort geleden vier onwijs grote bunkers ge bouwd. En een spoor aangelegd om er zand enz. naar toe te rijden. Nu zijn ze bezig als camouflage rondom elk dezer bunkers een boerderij te bouwen. Jannie Provily Het verhaal van Jan Mooij over de hunkers in het 'Luttickduin', was voor mij aanleiding om in de dagboeken van mijn oom Gijs Oskam, (de jongste broer van mijn moeder) te gaan zoeken naar alle stukjes die betrekking hadden op de bunkerbouw in ons dorp en omgeving, die hij daarover had geschreven. Hij begon zijn dagboeken op nog geen 14-jarige leeftijd en heeft dat tot het einde van de oorlog volgehouden, een prachtig document. Op 8 januari 1943 kwam Gijs als volontair aan het werk op het gemeentehuis. Dit was het wel zo ongeveer over de bunkers in en rond ons dorp, maar er staan nog vele interessante stukjes in zijn dagboeken. Dus tot de volgende Clock. - 59. -

De Clock van Callens-Ooghe | 2002 | | pagina 19