LUTTICKDUINEN Verder, langs het Wieltje rechts en honderd meter verder een open vlakte: het Luttick- duin. Met een paar flinke bulten/verhogingen en, zo voor het oog, 'gewoon erbij horend'. van de Westerweg stonden ook bunkers, voor o.a. opslag van munitie, gasmaskers e.d. Dicht tegen de boerderij waar toen fam. Bremer woonde (nu fam. Ros) stond een bun ker waar later nog varkens gehouden werden. Ten oosten van eerder genoemd Wiel tje was een smalle strook met landmij nen met daarvóór prikkeldraadver sperring. In en om de bunkers werd er veel gespeeld door de Callantsoger jeugd. Totdat de betonnen kolossen in ±1965 gesloopt (door firma Kruk) en afgevoerd werden. Alleen de funderin gen heeft men laten liggen. En zoge zegd: zand erover en ziedaar het ont staan van die mooie bulten in het zo fraaie Luttickduin. Dat benodigde zand haalde men met lciepkarren via een spoorlijntje uit Abbestee weg. Ik hoop over dat spoorlijntje alsook over de landmijnen nog meer te weten te komen. Zodra dat op papier staat zal ik het zo spoedig mogelijk bij de redactie inleveren. Veel informatie verkregen van Wim Unk. Zo ook bijgaand fotootje, waarop hijzelf, een nichtje en z'n vader staan vereeuwigd boven op een van de bun kers. Weinigen zullen echter bevroeden, dat deze bulten restanten van in de oorlog gebouwde bunkers zijn. Vier grote en rondom deze di verse kleinere, waaronder woonbunlcers. Die grote bunkers, gebouwd in 1940-1941 waren 'aangekleed' als boerderij: schoorstenen, dak pannen, geschilderde nepramen en het grote schietgat afgedekt d.m.v. schotten. Alles pri ma gecamoufleerd. Vanuit één dezer bunkers kon men een kanon of mitrailleur over een betonnen pad naar een rond platform rijden en daar in stelling brengen. Aan de overkant Jan Mooij Als je wandelt zie je meer, ruik je meer en ontdek je steeds meer. Nieuwe dingen veranderen. Neem nou zo'n wandeling vanaf het V.V.V. kantoor richting 'camping Ros'. Eerst links het V.V.V. bosje, de heide of wat daar tegenwoordig voor doorgaat. In de verte de boerderij van fam. Smit-de Vries, dochter van tante Pietertje de Vries-Vos, die daar iedere dag door 'haar laantje' liep. "Zijn m'n boomkes weer niet mooi", placht ze dan te zeggen als de krentenbomen volop in bloei stonden. Situatieschets van 't Luttickduin, door Jan Mooij - 58.-

De Clock van Callens-Ooghe | 2002 | | pagina 18