DE V.O.C. KOMT NAAR ONS TOE Als het Hof van Holland in de zaak betrokken zou worden en commissarissen zou sturen om zich ter plaatse te oriënteren, zou daar heel wat geld mee gemoeid raken. Een recent geschil, door het Hof van Holland aangespan nen door de Vrouwe van Egmond over het recht van visafslag op strand "heeft wel geleerd dat de inspectie in loco van heren commissarissen duure vis" bleek te zijn. De onderhandelingen sleepten zich voort tot 1746. Jan de Veer schreef op 25 november 1746 aan Van Valken burg: "Bi hoop dat de Edel Mogenden, als Heren van Den Helder en Huysduynen met ons in der minne souden gelieven te reguleren de limiten op de stranden tusschen Huysduynen, Den Helder en Callantsoge, met het stellen van palen aan de huy- tencant van de Santdijck, ten midden van het Buysegat tot een vast teken der jurisdictie". De definitieve grensafbalcening was des te meer noodzakelijk, omdat het Buisegat ver zandde. In 1755 was het gat verdwenen en het strand gesloten. In de strandscheiding, die in deze jaren inderdaad tot stand kwam, bleef de oude situatie gehandhaafd en is in de gemeentegrens herkenbaar. De landscheiding in het Koegras lag zuidelij ker en rooide van de Zanddijk op de toren van Hippolytushoef op Wieringen. In 1827 werd deze landgrens nog zuidelijker verlegd, maar de strandscheiding bleef ongewijzigd. Zie hierover ook het artikel 'Het Heersdiep' in 'De Cloclc' jaargang 16, no. 1, blz. 15 Op vrijdag 1 november 2002 zal de heer de Jong in het Dorpshuis te Callantsoog vertel len over de V.O.C. die 400 jaar geleden werd opgericht. Het werd een wereldomvattende vereniging, die er voor zorgde dat Nederland vele jaren het centrum van de wereld was. Dia's zullen het geheel illustreren. In de pauze kunt u het boekje Van Callinge tot Callantsoog tegen gereduceerde prijs ko pen. Neemt U de bon die in De Cloclc no. 2 zat mee!? We beginnen om 20.00 uur. Tussen 19.30 en 20.00 uur is er gratis koffie of thee. DE SEINPOST (3) Aan allen die de uitkijkpost op het Seinpostduin willen behouden. Er is naast de eeuwenoude uitkijkpost op het Seinpostduin een nieuwe uitkijkpost gemaakt. Een keurig geheel met vier tactisch opgestel de schuttingen, zodat men altijd luw staat. Toch heeft het bestuur van onze vereniging gemeend een lans te moeten breken voor de historische plek boven op het Seinpostduin. Het heeft op een vergadering op het raadhuis met vele betrokkenen gepleit voor een verbin ding tussen het nieuwe uitzichtpunt en het oude. Een trap is dan niet meer nodig en de histori sche uitkijkpost blijft zodoende behouden. Het aantal historische plekjes is in Callants oog toch al niet zo groot. Heeft onze gemeente of de provincie niet ergens een potje om het pad omhoog te be kostigen? Kan Uitwaterende Sluizen, zij sloop ten de trap, misschien ons voorstel overne men? Het bestuur van de Historische Vereniging en met haar honderden inwoners en recreanten hopen dat de uitkijkpost op het Seinpostduin behouden blijft. Literatuur: J.T. Bremer/H. Schoorl: Varensgasten en ander volk, 1987, pag. 84-89. Foto rechts: April 2002 op de rede van Texel. De V.O.C.-replica Duyfken - 57. -

De Clock van Callens-Ooghe | 2002 | | pagina 17