POLDEREXCURSIE CALLANTSOOG 11 juni 2002 met Cor Spijker Op de Jewelweg stonden we stil bij de duiker bij het Kooibos. Waarom ligt daar een kron kel in de weg? Omdat er achter de bomen een wieltje ligt, waar de 'dijlc'weg omheen gelegd is. We keken naar de Buitenplaats, het uitge graven watervlak en het aangrenzende wei land. Cor vond dat er nog wel iets meer aan natuurontwikkeling gedaan kon worden. Langs het industrieterrein aan de Zandweg bereikten we de wellicht oudste nog bestaan de nederzetting op 't Oogh: Abbestee. Naast de boerderij aan het noordeinde ligt een bosje, eveneens een wiel, waaraan ook de omgeleide weg herinnert. Maar zoals zoveel voormalige dij legaten is ook dit water dicht gegroeid of gedempt. Bij het Molenwater vroegen we ons af hoe het water door de polders van Callantsoog ge pompt wordt en zagen we iets van de oude wadstructuur van de Boskerpolder. Tureluur, grutto en scholekster lieten hun roep horen. Terug naar het natuurontwikkelingsproject van het Noordhollands Landschap aan de Voorweg. Gestreefd wordt naar verschraling van de bodem waardoor een grotere variatie aan plantengroei mogelijk wordt. De bossen met 'russen', maar ook wilgenroosjes, wijzen op aanwezigheid van (te) veel voedingsstoffen in de bodem. Kijk maar als je over de Govers- kluft komt. We fietsten door naar Groote Keeten, naar het achterste stukje van de Achterweg waar we de fietsen neerzetten. Lopend kwamen we langs de paddepoel die Cor daar had helpen aanleggen, maar waar het riet wel hoog stond. We keken naar het Botgat, de laatste duinvallei in gebruik voor beweiding. Na tuurlijker beheer zou voor hetzelfde geld mo gelijk zijn. De vallei aan de andere kant van de strandopgang, het Kerkhof, is door het stuivende duinzand en de er na 1953 aange legde duindijlc bijna verdwenen. Tegen de wind in bereikten we Callantsoog en op voorstel van Suze namen we nog een kopje koffie in 'de Visserman', waar we pas goed aan de praat raakten over onze histori sche interesses. Een geslaagd rondje Callantsoog, waarbij Cor Spijker je betrekt bij de historie en de toe komst van ons oude eiland. - 51.- Dries Blokker Het was een avond met lichte bewolking en een koele bries uit het zuidwesten. Er waren ruim vijf tien deelnemers. Startpunt was 'Tante Jaantje'. Cor Spijker wijst naar het wieltje langs de Jewelweg. foto: Dries Blokker

De Clock van Callens-Ooghe | 2002 | | pagina 11