CONTROLE EVEN BELLEN te onderhouden niet deugden. Sinds mensen heugenis werden de dijken met paaltjes in onderhoudsporties verdeeld, de zogeheten dijkslagen. Ieder kreeg een deel toegewezen, naar gelang hij belang bij de dijk had. Als je dicht bij de dijk woonde, kreeg je het groot ste deel voor onderhoud toegewezen. Die ver af woonden hadden het minste te doen. Mees tal namen die het met het onderhoud niet al te nauw. Van Alva, maar het kan ook de Friese stad houder Robles geweest zijn, wordt verteld dat hij aan de ingelanden die zich op hun privile ges beriepen (vrij steling van werken aan de dijken) gezegd zou hebben: En tegenwoordig is het dus voor iedereen be talen. De waterschappen vragen jaarlijks de z.g. waterschapsbelasting. Tot een van hun taken behoort: Het is vrijdagavond. De bestuursvergadering van de Historische Vereniging is afgelopen. Een bestuurslid start zijn auto en rijdt over de Dorpsweg naar de Abbestederweg. Op de kruising van die twee wegen wordt met rode knuppeltjes gezwaaid. Controle. Naast het bestuurslid stopt nog een auto en hij hoort het volgende gesprek. Een politie agente vraagt: "Mag ik uw rijbewijs zien?" De automobilist, een rasechte Callantsoger, zegt: "Altijd dat gevraag naar m'n rijbewijs." Agente: "Heeft u het nu bij u of niet?" Bestuurder: "Hoe ken dat nou as de plisie 't me steeds weer afpakt." 1350 De kaart van dr.Henk Schoorl zoals hij getekend staat in het boek 'Getekend Land' van Herman Lambooij. Het huidige Noord-Holland is als scha- duwkaart afgedrukt. Duidelijk is te zien hoe de kust in het noorden is afgekalfd. Huisduinen met het dorp Huusdunen en 't Oghe met het dorp Callinghe zijn in zee verdwenen. Ook van de drie dorpen Petten is na 1570 niet veel meer over. Wim Zeeman, 0224-582790 "Haalt uwe vrijbrieven voor de dag en legt ze op de oever tegen de zee aan als deze woest is. Als zij de golven kunnen afweren, zult ge vrijdom genieten. Anders zult ge met de anderen moeten arbeiden of betalen." bescherming tegen wateroverlast en overstromin gen door het aanleggen en onderhouden van dijken en kaden. Gegevens ontleend aan: 'De Clock'jaarg. 14, no. 2 'De Clock'jaarg. 15, no. 4 'Zoeken naar zekerheid' J. van Gerwen en M. van Leeuwen. Getekend Land, H.Lambooij Kijk in de kring vc familie, vrienden, kennissen, collega' en buren rond. Laat ze 'De Clock' lezen. Werf een lid! Is het gelukt, bel dan (Let op, telefoonnummer is veranderd!) - 29. -

De Clock van Callens-Ooghe | 2002 | | pagina 9