DE ALLERHEILIGENVLOED 1570 Willem van Oranje (1533-1584) was onze held, want hij durfde Philips te bestrijden. Als we op de jaartallen letten dan valt 1570 er midden in. Zowel Philips als Alva en Willem van Oranje hebben dus met de Allerhei ligenvloed te maken gehad. Van 1500 tot 1600 hebben de Nederlanders 14 zware stormen meegemaakt. Het waren jaren voor de bewoners van de lage landen met veel ellende. Maar op 1 november 1570 overtrof de Allerheiligenvloed alles. Een verschrikkelijke noordwesterstorm raasde over de Noordzee en joeg het water tegen de kusten van Vlaan deren tot en met Denemarken. Veel Noord- zeeweringen werden weggeslagen. Met een stormvloedhoogte van gemiddeld 4 meter boven NAP is het de hoogste vloed aller tijden in Nederland.De stormvloedramp van 1953 bleef met 3,75 meter boven NAP nog ruim onder die van 1570. Een stormvloed is een abnormaal hoge waterstand op zee die ontstaat door een harde, landinwaarts gerichte wind. Is het dan ook nog springtij dan is deze samen loop van omstandigheden de oorzaak voor een ramp. Dat gebeurde in 1570 en ook in 1953. De geschiedschrijver P.C. Hooft beschreef de Allerheiligenvloed als de zwaarste ramp sinds mensenheugenis. Hij schreef over dorpelin gen die in hun bed werden verrast, vee dat in de stallen verdronk, handelswaar die verlo ren ging, water dat in de kerk van Sche- veningen en in de straten van Dordrecht en Rotterdam drie voet hoog stond 85 cm). Hooft schrijft dat er wel honderdduizend slachtoffers waren. Tegenwoordig neemt men aan dat dit getal overdreven was. Reëler is 20.000. Hiervan stierven er ruim 9000 in het Duitse Oost-Friesland en 3000 in Friesland. Dat het dodental in het noorden zo hoog was, kwam doordat de vloed in de nacht van 1 op 2 november opkwam en de mensen in hun slaap verraste. Zeeland werd pas in de loop van de middag door de vloed bereikt. Het aantal slachtoffers bleef relatief beperkt, ongeveer 3000. In heel Nederland bedroeg het aantal doden in 1570 ongeveer 10.000. Dat is ruim vijf keer zoveel als in 1953. Toen vielen er 1835 doden te betreuren. Tijdens de stormvloeden veroverde de zee veel terug op het land. De pas ingedijkte pol der Zijpe moest er aan geloven en de polder Callantsoog werd geheel overstroomd. Ook het dorpje Callinge op 't Oge werd over spoeld. Er waren drie doden te betreuren. Het zeewater bereikte zelfs de plaats waar nu het Kooibos ligt. Bij Huisduinen ontstond een verbinding tus sen de Noordzee en de Zuiderzee. Ook de eilanden Texel en Wieringen hadden zwaar onder het natuurgeweld te lijden. Bij Me- demblik en Enkhuizen braken dijken door, waardoor delen van West-Friesland onder wa ter liepen. Een doorbraak in de Dienier Zeedijk zette heel Amstelland tot aan de Oude Rijn onder water. In het gewest Holland spraken de Sta ten op 18 november 1570 over: 'de inundatie van bijna gheheel Hollandt'. Al voor de Allerheiligenvloed hadden de zo gehate Philips 11 en Alva erop gewezen dat de tot nu toe gangbare methoden om de dijken Wim Lastdrager Voor de ouderen onder onze leden was vroeger de les in vaderlandse geschiedenis vaak niet veel meer dan jaartallen leren. We moesten weten wanneer Philips 11 regeerde (1555-1598) en wanneer Alva in ons land kwam (1567-1573) om de opstandige Nederlanders te dwingen weer katholiek te worden en de hervorming uit te roeien. - 28. -

De Clock van Callens-Ooghe | 2002 | | pagina 8