DE SEINPOST DEEL 2 In 1794 ontwierp admiraal Van Kinsbergen een verdediging van de Zeeuwse en Hol landse kust tegen een Franse aanval vanuit zee. Op hoge duintoppen zouden seinposten komen. Bij de komst van een vijandelijke vloot zouden de seinwachters met kanon schoten of met vuurpijlen het achterland waarschuwen. Deze seinposten kwamen in Noord-Holland bij: Egmond, Camperduin, Callantsoog, Kijkduin en bij De Koog op Texel. In 1798 werd de kustverdediging verbeterd. Deze viel nu onder de marine en niet meer onder het plaatselijk bestuur. Er kwamen telegrafen langs de kust; een vaste mast met een ra. De ra loodrecht op de kustlijn. Aan die ra hingen overdag 5 bollen, gemaakt van tenen en bespannen met zeildoek, 's Nachts hingen er 5 pektonnen aan de ra. Bovenop de mast stond een vlaggestolc. Halverwege de mast waren houten, met doek bespannen, wieken bevestigd. Door de stand van de bol len en de wieken te veranderen kon men ver schillende codes overseinen. De afstand tussen de telegrafen was gemid deld zeven kilometer. Voor Petten was de dichtstbijzijnde bij Callantsoog op het Seinpostduin. Seinposten met telegrafen 1803-1813 NOORD ZEE In Petten werd de tele graaf in 1803 op een ande re plaats ge bouwd dan in 1799. Men deed dit om de zichtbaar heid vanuit Callantsoog te verbete ren. In 1814 werd de beseining officieel op geheven. De seinwachtershuisjes en telegra fen werden verkocht. Maar zoals we in 'de Clock',jaargang 14, no 4 al schreven, had de marine in 1937 weer een waarnemingspost boven op het Seinpostduin. Deze werd in 1940 door de Duitsers overgeno men. In 1953 werd door de minister van Verkeer en Waterstaat aan de minister van Oorlog een vergunning verleend tot het bouwen van een uitkijkpost op een duintop te Callantsoog en het aanleggen van een toegangspad daar heen. Tevens wordt verzocht de organisatie Bescherming Bevolking van het ministerie van Binnenlandse Zaken medege bruik te verlenen. AMSTERDAM In september 1968 werd de lucht- wachtpost van de organisatie Be scherming Bevolking opgeheven. Uit het voorgaande blijkt duide lijk het historisch belang van het Seinpostduin. Aan dit belang voorbijgaan, lijkt het bestuur van onze vereniging niet juist. Cal lantsoog heeft toch al niet veel 'historische plekjes'. Ook de hon derden recreanten zouden een mogelijkheid om Callantsoog van uit de hoogte te bekijken zeker op prijs stellen. Wim Lastdrager De top van het duin 'De Seinpost' is eeuwenlang een uitkijkpunt geweest. Hij is dus voor de geschiedenis van ons dorp en van onze kustprovincies van historisch belang. In de krant van de Zijper Historische Vereniging heeft de heer Siewertsen enige tijd geleden geschreven over 'Kust- beseining'. Met zijn toestemming nemen we stukjes over die te maken hebben met onze 'Seinpost'. 7. Den Helder/Kijkduin 2. Zanddijk 3. Callantsoog 4. Petten 5. Kamperduin 6. St. Jansduin 7. Egmond aan Zee 8. Bakkummerzeeduin 9. Castricum 10. Wijk aan Zee 77. Breesaap 72. Zandvoort -27.-

De Clock van Callens-Ooghe | 2002 | | pagina 7