DE SEINPOST DEEL 1 Er kwam wel iets nieuws voor in de plaats. Naast de Seinpost kwam één bank op een pla teau van kiezels. Vandaar kan je wel de zee zien, maar niet het dorp. Die trap is er niet altijd geweest. Ik meen me te herinneren dat +1960 de VW samen met het gemeentebestuur van Callantsoog de trap aan de oostkant hebben laten bouwen of mis schien moet ik schrijven restaureren. Dui zenden, vooral recreanten, hebben er gebruik van gemaakt. Het was een attractie. Ook historisch was de top van de Seinpost interessant. In de jaren 1937-1940 was er een heuse seinpost van de Nederlandse marine gevestigd. De Duitse bezettingsmacht had er in 1940- 1945 eveneens een waarnemingspost en bouwde in het duin bunkers. Hoe de mannen toen omhoog gingen, weet ik niet. Gert de Vries schreef voor ons blad in juni 1990 iets over een Koninginnestoolc (vreugde vuur op 31 augustus, verjaardag van de toen malige Koningin) boven op de Seinpost. Hij schreef over een stook in de dertiger jaren. We komen hierin het volgende tegen: Er was toen dus nog geen trap. Ook in 1953 is er een Koninginnestoolc op de Seinpost geweest. Zelf schreef ik hierover in de Badbode van 6 juni 1953: In 1953 was er dus een trap. Voor meer gegevens over Koninginnestolcen zie 'De Cloclc' jaargang 5 no. 2, 3 en 4 en jaar gang 6, no. 1. Wie weet er over de Seinposttrap meer te ver tellen of heeft foto's? Dan graag lcontalct opnemen met de redactie. Wim Lastdrager Helaas, de trap naar het topje van het hoogste duin in de omgeving van Callantsoog is in januari 2002 afgebroken en weggehaald. De conditie waarin de trap verkeerde was slecht en dus besloot Uitwaterende Sluizen, nadat ze het gemeentebestuur van Zijpe om geld voor de restauratie gevraagd had en geen bericht kreeg, de trap maar weg te halen. Geen overleg met de Dorpsraad, de VW of de Historische Vereniging. Gewoon, weg ermee! In augustus was de hele dorpsjeugd plotseling vre selijk koningsgezind en werd wekenlang alle brandbare rommel die er te vinden was (en het hele jaar opgespaard was) omhoog gesjouwd boven op dat hoge duin. Hoeveel keren zullen kinderpootjes het mulle zandpad tegen het duin zijn opge- zwoegd. Het pad lag toen aan de andere kant dan nu de trap, namelijk aan de zuidwestkant. Met het karretje van opa Vos werd de brandstof tot aan de spoorrails gebracht. Daar ontstond dus een opeenhoping van allerlei brandbare waar. Dit werd met een lorrie hogerop gebracht. Onder aan de trap, waarlangs men de Seinpost kon bestijgen, werd de lorrie afgeladen en was het dragen gebla zen. Dat viel niet mee. Alleen de energiekste knapen (en een paar meisjes) hielden het vol. Foto boven: De Seinpost zonder trap en op de foto hieronder de nieuwe uitkijkpost. Foto's: Maarten Bakker - 26. -

De Clock van Callens-Ooghe | 2002 | | pagina 6