DE GEHEIMZINNIGE KIST SCHOOLFOTO 1957 Ze scheen spijt te hebben van al hetgeen ze, na haar woedeuitbarsting van een paar da gen geleden, aan de jutters had moeten prijs geven. "Veel zal er wel niet te beleven zijn, maar je kunt nooit weten...," dacht onze Callantsoger. Er was niet bijzonder veel aan gespoeld, alleen wat brandhout, maar daar had hij nu juist geen gebrek aan. Opeens meende hij wat donkers te onderscheiden, daar, kort aan de waterkant, nog overspoeld door de golven. Kordaat stapte hij er op af en waagde er zelfs een paar natte benen aan om er bij te komen. Met veel moeite trok hij het zware voorwerp op het droge en betastte het van alle kanten. Het was een langwerpige kist, waarin verscheidene gaten waren ge boord. De conclusie van de jutter was: "Een vislcaar!" Met inspanning van alle krachten lukte het hem 0111 de kist op de schouders te nemen en zuchtend en zwetend kwam hij bij de eerst volgende dam aan. "Het loeder moest niet zo zwaar zijn," dacht hij, "vast wel dikke eiken planken." Steunend zette hij de kist rechtop en dacht ondertus sen aan een visser uit de Groote Keeten aan wie hij de kaar wel zou kunnen verkopen. Hij betastte de kist nogmaals, ditmaal 0111 te ont dekken, hoe dik het hout wel was. Nu, dat viel mee en in zijn gedachten steeg de prijs, die hij er voor zou gaan vragen. Wacht, het scheen of er opzij een plankje uit was! Hij stak zijn hand in het gat en voelde rond. Maar wat was dat? Iets weeks, iets kouds... Enige ogenblikken later weerklonk een gil, toen een vloek en holde een hevig geschrok ken jutter hard weg. De kist tuimelde van de dam en belandde in de golven, die haar weer de oneindige zee opstuwden. Een kist, waarin een zeeman zijn laatste rustplaats gevonden had, behoorde immers in zee... En de jutter? Nadien liep hij nooit meer in donker zonder een lantaarn op het strand. Jacob Vos Pzn. Een jutter, een boom van een kerel en voor geen kleintje vervaard, trok vlak na een hevige herfst storm naar het strand. Het was aardedonker, de zee was nog wild en leek na te grommen. Foto: Piet Wit. Piet Wit, zoon van slager Wit, fotografeerde in 1957 een groep scholieren. Wie weet nog waarom deze foto genomen is? Gaan de leerlingen een dagje uit - 23. -

De Clock van Callens-Ooghe | 2002 | | pagina 3