i ZELF EENS GEKIEKT J' STRUINEND LANGS DE VLOEDLIJN Jan Mooij Bij toeval kwa men we in het bezit van deze foto van mijn moeder E. Mooij - Doorn. Of ook wel be kend onder de naam mevr. Mooij, Lies van Piet, buur vrouw, buuf, tante Lies en later Oma. Ge boren 2 april 1901 te Keins- merbrug, ge meente Scha- gerbrug en op één na jong ste in een gezin van der tien kinderen. Zijdelings nog i even opgemerkt: de buren Zeeman bestond ook uit dertien kinderen en is mijn vrouw Gerda Zeeman inderdaad een afstammeling. Goed, verder met de fotografe. Want fotogra feren dat deed moeder Lies. Overal en alles en iedereen werd op het gevoelige celluloid vast gelegd. Bejaardenreisjes, trouwerijen, festivi teiten op de buurt, vakanties. De foto's wer den allemaal tot dia's gepromoveerd. Dozen vol! Na haar overlijden in september 1987 kwam o.a. dit 'bezit' onder de hoede van zoonlief en schoondochter terecht. En na wat omzwer vingen werd, bij toeval, de hele serie 'afge draaid' en kwamen de meest fraaie en verras sende beelden uit de projector. Zo ook dia's van de trouwerij van Annie Beun. Die kwam onmiddellijk de beelden bekijken, want "dat wist ik niet meer en die heb ik niet". In ruil had Annie een foto genomen tijdens haar trouwerij. Vandaar. Al vele dagen storm en regen, voor mij een teken om eens naar strand te gaan, want een aantal dagen voor deze 'struindag' waren er schepen in de problemen. Zeilschepen van de zeilrace IJmuiden rich ting Engeland, een schip ter hoogte van Vlieland en een vrachtschip 200 mijl ten noord-westen van Den Helder. De reddingsta tions hadden weer extra werk en hebben weer laten zien waartoe zij in staat zijn. Zo hier en daar wat zeeschuim (schub van een vis), twee stukken eikenhout - o.a. keg en vierkante klos. Vrij groot stuk hardhout (zeer waarschijnlijk Meranti). Nieuw stuk batting. Zou dan toch?? Binnen drie dagen vier maal naar strand. De storm is geluwd, de zon op de kruin, dus prettig om eens langs de vloedlijn te strui nen. Maandagmorgen twee stukken hout meegenomen. Keurig netjes in mijn 'hoestbui op vier wielen'. De volgende morgen - zo van wie weet een paar mooie balken, want de wind kwam nog steeds uit de goede hoek. Dinsdagmorgen - windstil - zon en twee bewa kers op het strand. Schietoefeningen van daag? Word wakker, Pietje. Even de vloedlijn afgespeurd met de verrekij ker - ook de zee, voorbij de bewakers - plm. vijf meter blonk een stuk hout, daarna een second opinion. Bingo, dat kon nog wel eens een steigerdeel zijn. Maar wat nu, de bewa kers staan er niet voor niets. Ach, vijf over negen en nog geen schot gelost. Vraag aan de heren of ik dat stuk hout mag bekijken. Geen probleem. Vijf meter lang en nog onbescha digd - dus gewoon meenemen. Pas aange spoeld - dus zwaar, dus hulp gevraagd van één van de bewakers en na honderd meter lag het steigerdeel op het terras van de red- dingsbrigadepost. Budget-bewalcing bij dezen nog hartelijk dank. Wat nu? Eerst de auto thuis gebracht. De oude fiets uit de schuur, banden op spanning en binnen korte tijd was de buit binnen. a - -38.-

De Clock van Callens-Ooghe | 2002 | | pagina 18