DE BOM NÓ BOY, GIEN MALLEUR Deze Group 3 van het 57 squadron opereerde vanaf de basis Feltwell in Norfolk, UK. De bemanning van de bommenwerper meen de 'Het Licht' geraakt te hebben, dat is niet waar. Een paar dagen later brandde het weer. In totaal zijn er 11.461 Wellingtons gefabriceerd. Opmerking redactie. In 'De Cloclc' jaargang 1997 no. 4 staat over dit bombardement nog het volgende door Gijs Oskam genoteerde: Ilc wilde naar de kapster. Dat was Ineke, die in een oude stolp aan de Oosterweg woonde. Vanaf de Voorweg een landelijke wandeling. Ik stapte dus voorzichtig het waterschot in de sloot over. Netjes aan de kant van het land lopend, want anders werd Jaap op Abbestede kwaad. Heerlijk door de groene wei, en klau terend door de Nollen van Abbestee, vanwaar je zo mooi ver weg kon kijken in de blauwe lucht en het aparte licht indronk, dat in dit stukje Noordlcop altijd zo'n bijzonder helder schijnsel geeft. Zo kruiste ik de Nollen en kwam aan de brede boerenweg waar de afwateringsvaart de landerijen kruist. Kijk nou 'ns: daar was Teun-de-dijkgraaf met een werkman hevig aan het spitten dwars door de weg. Een nieuwe rioleringspijp lag aan de kant. Moest dus blijkbaar in de dam in de vaart gebracht worden. We hadden gelijk een praatje en ik zag dat ik langs het slootlcantje er nètan door kon. "Nou Teun," zei ik, "ik moet naar Ineke, maar als ik straks terugkom, hoe moet ik er dan door als jullie 't hele pad open hebben lig gen?" "Gien malleur, boy," riep Teun luidkeels. En terwijl ik wegliep schalde hij nog: "Den dréé- ge we je wel, boy!" En dat, terwijl ik zeer zichtbaar een vrouwspersoon ben met alles erop en eran en geen "boy". Toen ik later van Ineke terugkwam hebben vier sterke mannenarmen me heelhuids over gezet. Zo zie je maar, we zijn hier niet voor één gat te vangen. Van GerlofLangerijs ontving Guus Zeeman in maart nog het volgende bericht: Het specifieke doel was Katrin. Het doel werd als 'geraakt' beschouwd, want het licht doofde. Thans is na onderzoek in Engelse archieven bekend geworden dat de bom die op de schilderswerkplaats aan het Dorpsplein viel en aan de in de boerderij ernaast het leven kostte aan de schoonmoeder van Antoon de Wit, een enkele 500 Ibs bom was. Hij werd afgeworpen door een Wellington van Group 3 van het 57 Squadron. Op 18 augustus 1941 vielen er om halfvier en vier uur 's nachts bommen. Grietje Vos werd onder het puin bedolven en gedood. Vickers Wellington Het vliegtuig dat op 18 augustus 1941 de bom op Callantsoog wierp was een zware bommenwerper type Wellington van de RAF. Het vliegtuig had twee motoren en er waren zes bemanningsleden. Dymph Zwaan-v. d. Maeden -37.-

De Clock van Callens-Ooghe | 2002 | | pagina 17