NOG IETS OVER HET LICHT ONDERWIJS 1907 PietVosJbz Geachte heer Zeeman, Dit is echt heel bijzonder. Ongelofelijk dat 'het licht' boven water gekomen is. Ik ben buitengewoon benieuwd naar 'het licht'. Ik heb in het kader van de voorinventa risatie van mijn onderzoek het afgelopen jaar op heel veel plekken navraag gedaan. Ook in Pingjum, waar een soortgelijk geleidelicht stond opgesteld. Uiteindelijk blijkt dat het geleidelicht 'Katrin' het best gedokumenteerd is. Van het geleidelicht in Pingjum is alleen nog beleend dat het er was in verband met de Fliegerhorst Leeuwarden. Maar geen lolcatie, geen bijzon derheden. Zo niet bij 'Katrin', dat wordt genoemd in Duitse documenten en in uw artikelen en zij delings in de boeken van Ab Jansen.(? red.) 'Het licht' seinde in morse de letter 'K'. Het is echt bijzonder dat het nu opgedoken is. Het is een stuk van de geschiedenis van de z.g. 'Nachtjagd' vanuit de vliegvelden Bergen en Leeuwarden en maakte deel uit van de installaties van het 'Himmelbett', een gelei- desysteem voor Duitse nachtjagers boven Nederland. Ik ben erg benieuwd naar een foto van 'het licht', het is absoluut een museumstuk en waarschijnlijk het enig bestaande in zijn soort. Afhankelijk van het operationele doel van het vliegveld (nachtjacht) hadden al deze velden in Nederland behalve radiobakens ook lichtbakens. De mogelijkheid bestaat dat deze dus ook bij andere vliegvelden zoals Twente, Venlo en Gilze Rijen waren opgesteld. In de literatuur is daarover niets terug te vin den. Gefeliciteerd met deze vondst. Het is echt heel uniek. Ilc breng zeker ook een bezoek aan het museum. Met vriendelijke groet, In 1907 was de heer Langhorst hoofd der school. Hij was bereid om een avondcursus voor volwassenen te geven. Die kwamen voor al met rekenen en Nederlandsche taal veel te kort. Maar ook het politiek besef moest bijge bracht worden, vond hij. Zijn stelling was, dat levensgeluk moest worden opgevoerd door zich te organiseren. Het resultaat was dat in 1908 een afdeling van de SDAP werd opge richt. Zeven jaar later, in 1915 veroverden zij hun eerste raadszetel. Guus Zeeman ontving van de heer Langerijs na het vinden van 'Het Licht' de volgende e-mail: Gerlof Langerijs Hier stond 'Katrin'. De wit gekleurde gebouwen wa ren grotendeels bunkers die als schuilplaats dien den voor de Duitse soldaten die het geleidelicht 'Katrin' bedienden en bewaakten. De Duitsers seinden in morse de letter K. - - lang kort lang Foto: Ank Randag Uit: Het werk en leven van een 75-jarige Callantsoger. -36.-

De Clock van Callens-Ooghe | 2002 | | pagina 16