ZOMAAR EEN FOTO, ZOMAAR EEN HERINNERING Jan Mooij Allereerst uiteraard het hotel-café-restaurant. Wat mij persoonlijk 't meest is bijgebleven: het hotel werd gerund door de familie P. de Haan. Later nog door de familie B. de Vries, die daar in de barre winter van '46-'47 z'n intrek nam. De brand van bovengenoemd hotel in 1952. Een luguber gezicht. Toen ik gewekt werd (ik woonde dus met m'n vader en moeder in het kleine witte huisje) zag je langs het hele pla fond vlammetjes dansen in het pikkedonker, want er was een totale stroomstoring. Zelfs de sirene van/voor de brandweer deed het niet. Het was zelfs zo sterk, dat 'buren van de andere kant' 's morgens de gordijnen opende den en ze geen 'Ben de Vries' meer zagen. Het hotel brandde tot de grond toe af. Nog even het hotel. Op oude foto's, in ieder geval tot en met 1918 staat het hotel afge beeld met een puntdak oftewel een zadeldak. In welk jaar precies e.e.a. is veranderd kon ik niet achterhalen, maar op een foto uit 1925 staat het hotel afgebeeld met een gebroken kap (zie foto). Op genoemde plek staat nu een ijs salon. De boerderij deed nog echt dienst als boerde rij De bewoners waren voor mij buurman en buurvrouw Kater. Een stuk of wat koetjes, een stukkie grasland/hooiland en een tuintje en men was de hele dag druk. Melk 's mor gens in een paar bussen op het karretje en aan de weg. 's Zomers wat drukker met het hooi binnenhalen. Ik heb vele uur tjes vertoefd bij de toen al wat oudere mensen. Later is 'het spul' overgegaan aan de familie Jan Kruit. Er veranderde verder niet veel. Zo bleef de WC buiten, boven de gierkelder. En al is de boerderij in vorm dan niet verdwenen, deze heeft nu een totaal andere bestemming gekregen. Wat ook verdwenen is: de tele- foonpaal/elelctriciteitspaal. Dat moet eind jaren '50 gebeurd zijn. Ik kan me nog herinneren, dat er bij ons achter, tussen ons huisje en de boerderij, een nou niet direct professionele stroomaftalc- lcing was. Als het regende waren er, vanaf de porseleinen potjes bij de boerderij tot in ons huis in het 'achterend', zulke mooie blauw gele vlammetjes te zien. Dat heeft zo toch wel langere tijd geduurd, voordat e.e.a. weer hersteld c.q. vernieuwd was. Blijkbaar waren het andere vlammetjes dan die van het hotel. Gelukkig maar, want huisje en boerderij ble ven zo gespaard. Tja, wat zo'n fotootje niet naar boven haalt. Terwijl, toen ik er naar keek, de eerste ingeving het hek voor het hotel was. Van dat hek is door de Callantsoger jeugd dankbaar gebruik gemaakt om er de vreemdste caprio len op uit te halen. Zo ook door een nu eer zaam huisvader (naam alleen bij schrijver dezes bekend) die dacht door op de bovenste stang van het Constance-helcwerk te lopen de aandacht te trekken van wie-weet-ilc-veel. Dat lukte pas toen deze toen nog jongeling in spreidstand op de stang viel en dat in 'het kruis' lang niet lekker voelde. De kreet was in Groote Keeten te horen en had van omstan ders plotseling alle aandacht. Wat hij op die manier liever niet had. Gelukkig geen blij vend letsel, maar ik heb hem nooit meer stangetje-loop zien doen. Toch wel leuk om zo'n foto eens te 'ontleden'. In één van onze vele fotoalbums 'ontdekten' we dit fotootje. Geen uitzonderlijk beeld, zij het dan dat een paar 'dingen' er niet meer zijn. P.S. Be vergeet te vermelden, dat 'de voetbal' zich in het hotel kon/moest verkleden, omdat er op het voetbalveld geen kleedhokje was. Het voetbalveld was daar waar nu het Dorpshuis staat. - 31. -

De Clock van Callens-Ooghe | 2002 | | pagina 11