OPNIEUW 'HET LICHT' In 1941 wordt door de Duitsers tussen Jewel- weg en Dorpsweg een draailicht geplaatst met vijf staande lichten. Ze branden af en toe 's nachts. De Engelsen proberen met bommen de lich ten te raken. Dat lukt niet. Wel wordt er in het dorp en de omgeving veel vernield. Er is zelfs een dode te betreuren. Op aandringen van burgemeester Rehorst wordt 'Het Licht' verplaatst. Het komt bij de kruising Rechtendijlc en Kruisweg te staan (zie kaart je). Ook na de oorlog blijft het lange tijd een raadsel waarvoor 'Het Licht' gediend heeft. Tot in juli 2001 Gerlof Langerijs uit Amster dam ons inlichtingen vraagt over een voor hem niet te vinden 'Leuchtfeuer Katrin'. Hij doet namelijk onderzoek naar de oorlog in de kuststreek. In het Bundesarchiv heeft hij een document gevonden waarin dit licht genoemd wordt. 'Het Licht' diende voor de geleiding van Duitse nachtjagers naar hun thuisbasis, het zij de Kooij, Bergen of Leeuwarden. Wij weten dus waarvoor het licht gediend heeft. Het was een geleidelicht. En wij konden Gerlof Langerijs de plaats wij zen waar 'Katrin' gestaan had. Beide partijen waren tevreden. We wilden voor 'De Clock' graag een foto van dat licht hebben. We deden navraag, maar niemand in Callantsoog en Groote Keeten had echter zoiets. Tot er gefluisterd werd dat er ergens nog iets van dat licht moest zijn. Een Keetemer zou het vlak na de oorlog van het land gehaald hebben. Oude Piet Rruisveld en zijn zoon Henk zouden het kunnen weten. Maar die waren er niet meer. Tot onze verba zing werd Guus Zeeman gebeld door de weduwe van Henk Rruisveld of hij eens kwam kijken op de zolder van haar huis. Daar stond iets dat misschien 'Het Licht' was. En het was zo. Helemaal gaaf stond daar de Callantsoger kwelgeest uit de oorlogsjaren. "Jullie mogen hem voor het museum heb ben," zei Iet Kruisveld. En nu staat het Duitse licht in de Museum- boerderij Tante Jaantje. Het is nog in een uit stekende staat. Er zitten twaalf lampen in. Allen heel!!! Volgens deskundigen kan het Leuchtfeuer Katrin zo weer dienst doen en dat na zestig jaar! Wim Lastdrager In de 12 de jaargang no. 4 van 'De Clock' (december 1997) schreef Jannie Provily een artikel over 'Het Licht'. Ze ontleende dat aan het dagboek van wijlen haar oom Gijs Oskam. Het geleidelicht 'Katrin' stond langs de Kruisweg dicht bij de Rechtendijk en de Voorweg. Op de plat tegrond is de plaats aangegeven door een kruisje. "m Foto: Guus Zeeman. Het geleidelicht 'Katrin' in december 2001 op de dors in de museumboerderij Tante Jaantje. Na een grondige schoonmaakbeurt zal het de komende zomer tentoongesteld worden. strandslag cd{oorduk „Sf*A/vOSLAG abbesteqerweg

De Clock van Callens-Ooghe | 2002 | | pagina 5