"Tenminste ik zal de officiële gang van zaken schetsen. Als er iets gevonden wordt, moet dat aan mij worden gemeld. Ilc stel van de vondst het provinciebestuur op de hoogte. Mij wordt dan opgedragen dat ik door middel van advertenties, in bijvoorbeeld bladen die veel in scheepvaartkringen worden gelezen, de eigenaar opspoor. Als er dan na een bepaalde tijd geen eigenaar komt opdagen, moet ik het gevonden voorwerp openbaar verkopen. De opbrengst moet ik dan afstaan aan 's rijks schatkist." De gemeente heeft dus alleen maar last en geen enkel voordeel van de dingen die aanspoelen op het strand, stel len wij vast. "Nou," zegt de burgemeester, "we mogen wel de kosten die we gemaakt hebben van de opbrengst aftrekken en de vinder krijgt ook een bescheiden beloning, maar inderdaad hebben wij er eigenlijk alleen maar last van." Maar dit was de officiële weg. Want de eerste burger van Callantsoog verheelt niet dat er natuurlijk erg veel wordt gevonden dat nooit ter kennis van de gemeente komt. "Maar ja, ga maar eens aan deze kustbewoners uitleg gen dat een fraaie houten balk die op het strand gevonden wordt officieel rijkseigen dom is als de eigenaar niet opgespoord kan worden en dus niet thuishoort langs een bloemenperkje." De burgemeester nodigt ons uit het vat te inspecteren op het terrein van Gemeentewer ken. Theo Luijkx van Commercial Depart ment onderwerpt het eerst aan een minuti eus onderzoek. Helaas zijn door roestvorming veel van de specificaties verdwenen. Met behulp van de sterke handen van de gemeentewerkers wordt het vat geopend en Theo Luijkx mompelt teleurgesteld: "Dat ziet er niet best uit." De smeerolie is zo wit als melk en Luijkx legt aan de burgemeester uit dat dit duidt op een emulsie, dat is een totale vermenging van de olie met b.v. water. "Het vat heeft waarschijnlijk lang op de golven gedobberd en door de aanhoudende bewegin gen is de olie geheel vermengd met het zeer agressieve zeewater," zegt hij. Niettemin neemt hij een oliemonster, daarbij geassi steerd door de heer Van Gosliga. De vondst van dichtbij. De burgemeester verzekert ons dat hij erg graag wil weten wat de waarde van de olie is. Een antwoord daarop zal ons laboratorium in Pernis kunnen leveren. Na een zorgvuldig onderzoek is komen vast te staan dat de eerste voorzichtige analyse van Theo Luijkx correct was. De olie bevat maar liefst 4,8% zeewater, wat betekent dat verdere proeven niet kunnen worden uitge voerd. Dit resultaat betekent dat de schatkist niet veel profijt zal hebben van de vondst op het strand van Callantsoog. Burgemeester Van Gosliga zal het allemaal weinig kunnen sche len. Hij ziet zich nu slechts geplaatst voor last en kosten zonder dat ook maar iemand er profijt van zal hebben. Onze experts in Pernis hebben kunnen vast stellen dat het om een smeerolie gaat van een formule die al lang niet meer gevoerd wordt. Een bevestiging van het vermoeden dat het vat al vele jaren op de wereldzeeën had gedobberd. Mobil Contact zal de verdere omzwervingen van het vat voor U blijven vol gen. - 19. - Schatkist Emulsie Onderzoek Theo Luijkx van Commercial Department neemt een monster. Burgemeester Van Gosliga (links) assi steert. Foto's: Foto Kino Beemster, Schagen.

De Clock van Callens-Ooghe | 2002 | | pagina 21