Het slopen vtuv bunkers Al in 1947 is men begonnen met het slopen en dichtmaken van deze bunkers. Dit gebeur de toen in opdracht van de Provinciale Waterstaat. Veel bunkers welke geen gevaar voor de kustverdediging vormden, bleven echter staan. Na de stormramp in februari 1953 kwamen veel bunkers op het strand of in het duinta lud te voorschijn. Deze leverden gevaar op voor het publiek en verzwakten ook de dui nen. Er werd toen besloten om verschillende complexen te slopen. Alle bunkers waren bekend en op tekening gezet. aantal was 35 stuks en een gangenstelsel aan de zuidzijde. Het vrijkomende puin bedroeg 9100 kubieke meter, er moest 14000 kubieke nieter zand ontgraven en later weer terugge bracht worden. Hierna moest er ca. 12 ha. duingebied ingeplant worden. Het puin werd op diverse plaatsen in depot gezet. Later is dit puin verwerkt bij het verlengen van verschil lende strandhoofden en verstort bij zinkwer ken rond Kaap Hoofd te Den Helder. Over de bouwers van de bunkers in opdracht van de 'Organization Todt' is weinig bekend. Een aannemer wordt wel genoemd en wel Pé V00RMAUGÊ WERKSPOORWii WEG CALLAttrSOOO L/./v STRANDPAAL11 AAL 12 SITUATIE SCHAAL!: *000 Dit was in kaart gebracht door Bureau Registratie Verdedigingswerken. Dit stukje gaat over het slopen van de bunkers tussen lcm.paal 11 en 12, welke deel uitmaakten van de kustbatterij Callantsoog, complex D. Dit gedeelte lag tussen Groote Keeten en Callantsoog. Al deze bunkers zijn in 1956- 1957 gesloopt m.u.v. de bunker die bij Piet Quax op het erf stond. De aanbesteding voor het slopen van de bun kers vond plaats in april 1956. Het te slopen Vermeulen uit Den Helder. Andere firma's zijn wel bekend, maar moeilijk te achterha len. Om de slopers te vinden was eenvoudiger. Bij de aanbesteding was de fa. Methorst uit Beekbergen de laagste. Deze firma had echter een fout gemaakt in zijn berekening om tot de aannemingssom te komen en trok zich met toestemming van Rijkswaterstaat terug. De gunning werd toen verleend aan de fa. G. Kruk te Heiloo voor 279.444,00. Kees Vriesman Bijna iedereen van boven de vijftig jaar weet dat de duinen in de oorlog 40-45 vol met bunkers gebouwd waren. Deze bunkers maakten deel uit van de Atlantik-Wall, die zich uitstrekte van Noorwegen tot Spanje. OPSLAG BETONPUIN 'Wrat,* U//V//.,, n A i - 68. -

De Clock van Callens-Ooghe | 2001 | | pagina 8