D& Vissernuui/ Voor zover is te achterhalen uit de gegevens bij de maquette van Piet Vos uit museum boerderij 'Tante Jaantje' het volgende. Op de plaats waar nu ongeveer de woning van 'de Visserman' staat (Dorpsplein no. 11) stond eerst een boerderij bewoond door de fam. Piet Mooij Tzn. Die is verbrand in 1906. Maarten Hoek bouwde op deze plaats zijn kruidenierswinkel 'De Kleine Winst', later voortgezet door de fam. Vogelzang, (nu de zaak van de fam. Leguit). In 1910 is huisje no. 13 aan het Dorpsplein gebouwd door de fam. Gerrit Baken Jbzn., politieagent en bode (nu het café 'De Visserman'). Tussen het huisje van Baken en de winkel van Hoek bouwde Jan Adriaan Vos Azn. in 1916 een woning, deze is nog steeds als bedrijfswoning in gebruik. Na de oorlog, toen vele Callantsogers weer terugkeerden uit de zomerhuisjes op 'Hollywood', kippenhokken en andere nood voorzieningen waar zij vanwege de evacuatie in 1942 noodgedwongen verbleven, bewoon den de volgende families de beide huisjes. De fam. Korteland, op no. 11, die daarna verhuis de naar de Stuyvezandeweg. Ongeveer in 1953 de Fam. Oudenes, maar na een jaar moesten zij het huisje verlaten, omdat Vos het verkocht aan de fam. A. Boontjes, die er zelf wilde wonen. Dorpsplein no. 13 is in 1953 door Adriaan en Mijntje Brak van de zoon van Gerrit Baken Jbzn, Jacob Baken, bur gemeester van Winkel gekocht. Zij kregen daar hun 4 dochters, Tineke, Mandy, Marian en Rita. Het huisje bestond uit een kleine kamer, keukentje met daarin een smalle trap naar boven, waar zich 2 slaapkamertjes bevonden. Later hebben ze het nog wat ver bouwd. Op een dag kwam Adriaan thuis en zei: "Ik heb het huis verkocht, aan Cor en Piet Steigstra." Nou, Mijntje lang niet blij. Het scheelde niet veel, zei Adriaan of het werd echtscheiding, want zij hadden niets anders op het oog. Maar ze kregen een goede prijs en dat maakte veel goed. In de daarop volgende winter huurden ze van Jacob Vos het zomerhuisje 'de Eerste'. Tot hun geluk werd er omstreeks die tijd een nieuwe straat aangelegd, de Stuyvezandeweg en daar koch ten ze toen no. 39. Toen ze dat huis betrok ken lag het midden in het land, de greppels stonden vol water en de elektriciteit werd via kabels langs steigerpalen naar binnen geleid. Daar werd zoon Adriaan geboren. De gebroeders Cor en Piet Steigstra uit Wieringen hadden al vanaf 1955 een stand plaats voor vis naast - toen nog - de Boeren leenbank. Cor stond in de viskraam en Piet ging met vis langs de deur of stond daarmee op kermissen. In 1957 kochten zij een prach tige wagen met woongelegenheid, waar je vis, een lekker patatje of croquetje kon kopen en omdat Cor pas was getrouwd ging die er wonen. Toen de duinen moesten worden ver breed en de oude strandopgang ging verdwij nen, kwam er een trap op de plaats van Cor zijn wagen. Hij mocht wel op een plek boven aan de strandtrap staan, maar daarvan zag hij af, omdat hij bang was met de eerste de beste storm met zijn spul onder aan de trap te belanden. De zaken gingen goed, dus koch ten de gebroeders Steigstra in 1960 het huisje van Adriaan Brak. Naast het huisje kwam een verkooppunt voor vis en snacks en achter het huisje kwamen nog een kamer en een paar slaapkamers waar Piet ging wonen. En in 1962 werd ook het huisje van A. Boontjes gekocht. In de winter pakten beiden van alles aan om de kost te verdienen. Jannie Provily en Muja Blokker Eerst iets over het ontstaan van café-restaurant 'de Visserman'. Dorpsplein 23, verbouwd tot café. - 66. -

De Clock van Callens-Ooghe | 2001 | | pagina 6