Houten, schooltas Ve< Abbestedev Mimt Vroeger had men in school nog geen mooie tafeltjes en stoeltjes zoals we nu hebben. Als er geld was, werden eenvoudige houten ban ken getimmerd of zaten de kinderen op kruk jes aan lange tafels. Er was geen opbergvalc. Daarom gebruikten de kinderen toen houten schooltassen. Deze kistjes hingen op school aan de muur en werden meestal niet iedere dag mee naar huis genomen. In de schooltas werden schoolspullen opgeborgen: lei, griffel, papier en ganzenveer en misschien een enkel lees- of rekenboekje. Als er helemaal geen schoolmeu- bilair was en de kinderen op krukjes zaten, namen ze de houten schooltas op schoot als schrijftafeltje. Er zijn twee verschillende soorten schooltas sen. Die met een schuif werden gebruikt in de noordelijke provincies. De schooltassen met een klep werden gebruikt in de provin cies Zeeland en Limburg. De schooltas in 'Tante Jaantje' is er een met een schuif. Het lokaal is nog heel eenvoudig. Stenen vloer en weinig ramen. De schooltas was van hout. Een paar boeken, wat papier en een lei konden erin. Zo'n tas hangt aan de rechter kant van de lessenaar. Men schrijft met veren pennen. De meester snijdt met een scherp pennenmesje een punt aan ganzenveren. 'Domme' kinderen moeten de plaat met de ezel dragen. Stoute kinderen krijgen een tik op de hand met de plak. Die hangt achter de stoel van de meester. WOONDEN ER AL IN 1580 OP ABBE- STEDE AANHANGERS VAN DE PRINS VAN ORANJE? De zeldzame Abbesteder munt. In 1935 vond Piet Zwaan de munt bij het gra ven in een dijkje op Abbestede. Het is een penning uit 1580 ter herinnering aan 'onzen vrijheidsstrijd' tegen Spanje. Aan de enen zijde ziet men de Nederlandse Leeuw, die met een halsband vastligt aan de Inquisitiepaal. Die band wordt door een muis stuk geknaagd. De vertaling van het onderschrift: "De Muis verlost de leeuw van de band door hem stuk te knagen. 1580." Op de andere zijde ziet men de Spaanse koning, die de Nederlandse Leeuw een vre destak aanbiedt, terwijl hij de halsband der Inquisitie achter de rug houdt. Naast de koning staat de Paus. Het randschrift zegt: "De vrije Leeuw wei gert hardnekkig zich opnieuw te laten kluisteren." Wim Lastdrager Callinger Erfgoed ontving uit de nalatenschap van de heer Jb.Struyf (1913-2001) een houten schooltas. Deze hangt nu in 'het mooie kamer tje' van de museumboerderij 'Tante Jaantje' Een stukje geschiedenis. Een school rond 1800. Jaap Zwaan, die op Abbestede woont, gaf de pen ning in bruikleen aan de 'Museumboerderij Tante Jaantje'. Hij ligt nu in de vitrine in het geschiede niskamertje van het museum. De vertaling van hetgeen op de penning staat heb ben we te danken aan de heer Van Loon, die in zijn penningboek de penning beschrijft. Inquisitie geloofsonderzoek. Vroeger waren er in de r.k.kerk rechtbanken, die speciaal ingesteld waren om ketters (afvalligen) op te sporen en te straffen. -46.-

De Clock van Callens-Ooghe | 2001 | | pagina 6