Nieuw-Licht op 'Het LichtWim Lastdrager Het artikel wordt besloten met de volgende zinnen: Gerlof Langerijs schrijft terug: Ik heb inmiddels de fotokopieën ontvangen, mijn hartelijke dank daarvoor. Het artikel is zeer verhelderend. Het is inderdaad het 'Leuchtfeuer Katrin'. Gelukkig is deze infor matie bij u uit dagboeken en verhalen van oudere bewoners nog bewaard gebleven. Het was voor mij een ontbrekende schakel in de installaties aan de kust. In het Bundesarchiv is een document te vin den waarin ook het geleidelicht 'Katrin' genoemd wordt, echter de plaats wordt niet vermeld. Het is mij nu duidelijk waar 'Katrin' stond, uw papieren maken dat helder. 'Het Licht' diende inderdaad voor de gelei ding van Duitse nachtjagers naar hun thuis basis, hetzij de Kooij, Bergen of Leeuwarden. Ook o.a. in Schoorl en Petten hebben 'Lich ten' gestaan. De redactie hoopt dat het raadsel rond 'Het Licht' nu opgelost is en dankt de heer Lange rijs voor zijn informatie. Het antwoord komt vier jaar later!!! Guus Zeeman ontvangt in juli 2001 een brief van Gerlof Langerijs uit Amsterdam. Die doet een histo risch onderzoek dat handelt over de 2de wereldoorlog in de kust streek. Hij kan de plaats van de diverse 'Lichten' terugvinden, al leen 'Leuchtfeuer Katrin' is een raadsel. Hij vraagt Guus Zeeman of die iets weet. Die stuurt de desbetreffende artikelen uit 'De Clock' op. strandslac In de I2de jaargang no. 4 van 'De Clock' (december 1997schreef Jannie Provily een artikel over 'Het Licht'. Ze ontleende dat aan het dagboek van wijlen haar oom Gijs Oskam. Hier volgt een samenvatting van dat artikel. In 1941 wordt in Callantsoog door de Duitsers tussen Jewelweg en Dorpsweg een draailicht met vijf staande lichten geplaatst. Ze branden af en toe 's nachts. In de maanden tot en met augus tus vallen er regelmatig bommen op en in de omgeving van het dorp. Op 18 augustus 1941 valt er een bom op de onbewoonde schilderswerk plaats naast de boerderij van Antoon de Wit. (Nu museumboerderij 'Tante Jaantje'). De schoon moeder van Antoon (Grietje Vos) wordt onder het puin bedolven en gedood. Voor de Callantsogers is nu de maat vol. Burgemeester Rehorst weet bij de Duitse kom- mandant gedaan te krijgen dat 'Het Licht' ver plaatst zal worden. In oktober 1941 is er een andere plaats gevonden. 'Het Licht' komt nu te staan in de buurt van de boerderij 'Oranje Vrijstaat'. De Duitsers bouwen er schuïlbunkers bij. (Die staan er nog en worden gebruikt als recreatiewoningen). We hebben niet kunnen achterhalen waarvoor 'Het Licht' diende. Was het de aanduiding voor een schijnvliegveld of een baken voor Duitse vliegtuigen? Stonden er nog ergens anders van dergelijke 'Lichten'? Wie kan de redactie helpen? a bbes teder we c Het geleidelicht 'Katrin' stond langs de Kruisweg dicht bij de Rechtendijk en de Voorweg. Op de plat tegrond aangegeven door een kruisje. -43.-

De Clock van Callens-Ooghe | 2001 | | pagina 3