HevUutevUigeHs ccmv Piet Vos 1888-1979 In de crisisjaren gingen wij van een rijke naar een arme tijd. In de mobilisatie 1939 zijn we in stilte verloofd. Toen de tweede wereldoor log uitbrak, werkte ik in Den Helder en daar na in Wieringen. In 1943 moest ik noodge dwongen naar Dortmund om te werken voor de Duitsers tot 20 februari 1944. Toen mocht ik met verlof, omdat mijn vader was gestor ven en ik moest familie van twee vrienden vertellen dat zij waren overleden. Ik ben toen niet meer terug gegaan en de rest van de oor log heb ik ondergedoken gezeten. Omdat wij op het platteland woonden hadden wij geen honger, maar de bevrijding was een groot feest. In 1945 zijn wij getrouwd. Het was toen nog oorlog en wij gingen op de fiets naar Wieringen, want daar woonde mijn moeder om te vertellen dat wij moesten trouwen. Wij wisten dat er onderweg een Duitse comman dant stond te controleren en daarom trokken wij allebei dameskleding aan! Een veldwach ter verbond ons in de echt, mijn vrouw droeg een donkerblauw mantelpak en ik een jac quet, ik was toen 28 jaar. Een van mijn groot ste wensen is in vervulling gegaan: een reis naar Amerika, naar Los Angeles, de eerste keer in 1985 samen met onze dochter en schoonzoon. Later nog een keer samen met mijn vrouw, wij logeerden bij oude badgasten van ons. Ilc kijk met veel genoegen op mijn leven terug, de fanfare, de boerenlcapel (zelf opgericht) toneel, brandweer, biljartvereni ging. Er waren allerlei soorten uitvindingen zoals telefoon, radio, tv, reis naar de maan, een harttransplantatie en dat maakte op mij een grote indruk. Hoogtepunten waren de geboorten en later de huwelijken van onze vijf kinderen en het geboren worden van onze tien kleinkinderen. En ons veertigjarig huwelijksfeest. Er is een fijne, goede band met onze kinderen, ze komen nog dagelijks thuis. Mijn leukste her inneringen zijn de kerst- en sinterklaasavon den. Omdat ik een weelcendvader was, kwam ik altijd vrijdagavond thuis, de kinderen ston den mij dan op te wachten, want ze wisten, dat ik dan altijd rolletjes snoep mee had. Onze eerste kleinzoon is in Duitsland gebo ren en ik was apetrots. Ilc had ook veel meer tijd voor mijn kleinkinderen dan voor mijn eigen kinderen, ik ging vaak met ze wande len en snoepjes halen. Vaak nam ik ze mee naar de tuin onder duin, waar allemaal soor ten groenten groeiden. Elke morgen ging ik daar naar toe en plukte groenten voor de he le familie. Grote waarde hecht ik aan eerlijk heid tegenover elkaar. De sociale voorzienin gen zijn nu veel beter dan vroeger en er is ook meer werk, maar vroeger hielpen de mensen elkaar meer met gesloten portemon nee. De criminaliteit baart mij zorgen. Verder hoop ik dat mijn kleinkinderen zich een goede plaats in de maatschappij verwerven. Ilc vond het leuk om aan dit werkstuk mee te werken, dan kunnen anderen ook eens kijken hoe wij vroeger hebben geleefd. Door de vooruitziende blik van burgemeester Lovinlc danken wij de tot standlcoming van de Duinweg. Op een B. en W. vergadering vertel de hij dat hij gehoord had dat ze in Den Hel der van plan waren een nieuwe weg te maken langs het duin, zo aansluitend op Juliana- dorp. Nou was bij die weg ook de polder Koe gras betrokken. Hij heeft zich toen in verbin ding gesteld met Den Helder. Op een goeie dag raakten we voor een bespreking naar het gemeentehuis van Den Helder. Daar was ook het polderbestuur van Koegras. Onderwerp van gesprek: stuk weg tussen Julianadorp (aan Zee) en Callantsoog. Nou was het niet zo dat wij die weg langs het duin konden betalen en daarom probeerden we of Den Helder en Koegras ook een deel konden betalen. Het was niet zo dat het een, twee, drie voor elkaar was, maar de gang zat er toch in. De heer Lovinlc is in 1920 naar An na Paulowna vertrokken, maar burgemeester Koster heeft de zaak verder in het reine ge bracht en zo kregen we met steun van de een en de ander een mooie weg langs het duin. Op 23 April 1924 beleefden wij de opening hiervan en hebben we aan het begin van ons dorp een grote erepoort gezet. Hij werd geboren in 1888 als zoon van Grietje Louw en Jacob Vos. Hij was één van de 16 kinderen die zijn moeder ter wereld had gebracht. Hoe hij leefde en werkte heeft hij in 179 'herinneringen' opgeschreven. Hier volgt er een van. - 58.-

De Clock van Callens-Ooghe | 2001 | | pagina 18