Het of gel Uv kerk wui Callrmtsoog Jannie Provily Callantsoogse gemeente hoorde dit aan en kreeg daarna het appèl: "Denkt allen goed en spreekt onder elkaar eens goed over deze kans en doet dan iets goeds voor ons orgelfonds." Het zou te ver voeren de stroom van giften en gevers te noemen, maar binnen enkele dagen was er 6.300,00 Wij hadden reeds 1.260,00. Ons eigen orgel (dat vriendelijke brommerige oude heertje) bracht 700,00 op. M.a.w. het bedrag van 8.200,00 was er. Men weet alom van het 'mirakel van Amsterdam', welnu, wij hier weten van het mirakel van 'Callinghe op 't Oghe'. Er bleven nog kosten voor het bijwerk: timmer-, schilder- en elektriciteitswerk. Voor en na de dienst van 7 juni verklaarden enkele N.N.'s deze kosten voor hun rekening te willen nemen. In de daarop volgende Badbode werden nog wat muziektechnische zaken voor de ware muziekkenners over 'ons orgel' vermeld. Het orgel heeft 9 stemmen: Prestant 8 voet, Bourdon 16 vt„ Roerfluit 8 vt., Gamba 8 vt., Voux céleste 8 vt., Fluit 4 vt., Octaaf 2 vt. (paskant) Cornet 3 vt. (diskant) en Mixtuur 2 a 3 vt. sterk. Het heeft één manuaal en vrij pedaal (Bourdon 16 vt.). De windvoorziening is elektrisch. Zo'n orgel is a.h.w. een orkestje van negen muzikan ten. Elke muzikant echter beschikt over 54 pij pen. Er staan dus tegen de 600 pijpen in dit orgel, de metalen zijn van een legering van zink met een hoog percentage tin. Het orgel is in 1905 gebouwd door A. Standaard uit Rotterdam. En door de heer L.D. Terlaak Poot uit Rijswijk (Noord-Brabant), die in de periode 1959-1961 in Callantsoog predikant was, naar ons dorp gehaald. Het is daar in een voorlopige situatie neergezet, maar dat is altijd zo geble ven. Het orgel heeft een klassieke bezetting, nog inclusief een cornet. De windlade is van een zeer goede kwaliteit. Verder is het een beetje grof en versierd met wat goedkoop snijwerk. Onder toezicht van Klaas Bolt is het in 1976 gerestaureerd door de firma Vermeulen, toen nog in Alkmaar. Standaard bouwde later veel industriëler en maakte vooral bioscooporgels. Hij werkte o.a. aan het zogenaamde AVRO-orgel. Hij ging in 1935 failliet. Bladerend door badbodes uit 1959, die ik van Mevrouw de Hoop-Kater te leen heb, kwam ik een paar artikels tegen over de inwijding van ons kerkorgel. Daaruit het volgende: Op zondagmorgen 7 juni 1959 j.1. werd ons nieu we orgel in aanwezigheid van burgemeester Correljé en wethouder Sleutel met hun echtge notes, alsmede een grote schare gemeenteleden in gebruik genomen. Ons dorp was trots op zijn nieuw bezit, en 'met recht en reden'. In februari 1958 was een orgelfonds gevormd. Een jaar later was ongeveer 1.260,00 bijeen gebracht. In april j.1. waarschuwde de firma Pels Zoon ons, dat er een buitenkansje voor ons was, een voortreffelijk en degelijk orgel, ge bouwd in 1905. Het één en ander werd op zondagmor gen aan de gemeente mede gedeeld. De prijs 8.200,00, deed 'het gehoor' zuchten van schrik. De dominee ver telde toen van Keizer Karei de Grote, hoe deze eens onver wacht een stad bezocht in een ver verwijderd deel van zijn rijk. Het was vroeg in de morgen. De Keizer wenste de akoestiek van de kathedraal te testen. De bisschop moest a bout portant een preek hou den. De man werd nerveus, hij was totaal ongeprepa- reerd. Hij beklom de kansel en sprak: "Denlct wél, spreekt wél, doet wél, Amen". Onze Zo begon het artikel uit de 'Clock' no. 1. 1998, over het orgel in onze Ned. Herv. Kerk in Callants- oog. Gegevens ontleend aan: Verloop te Schagen, daarin werd o.a. het volgende verteld: -53.-

De Clock van Callens-Ooghe | 2001 | | pagina 13