XounAsu^leti^ anaustus 2001 Wim Lastdrager In vorige jaren werd het strand zelf opge hoogd. Dit jaar werd het zand onder water aangebracht. Waarom? 1. Het kost minder tijd en energie. Het zand hoeft namelijk niet naar het strand te worden gepompt. 2. Door stroming wordt een deel van het zand naar de kust getransporteerd. Dit zal na 1 of 2 jaar op het strand merkbaar worden. 3. De aangebrachte zandbank zorgt voor breking van golven waardoor het strand minder afkalft. 4. De badgasten hebben geen hinder van deze suppletie. Het is niet de eerste keer dat Rijkswaterstaat de kust voor Callantsoog versterkt. Al in 1818 werd ter beveiliging van de duinen voor het dorp een strandhoofd aangelegd. Dit hoofd heeft het niet kunnen houden en na de stormvloed van 1836 werd het 'verlaten' en opgeruimd. In 1898 werd de duinenrij door gedeeltelijke afgraving van het duin 'de Seinpost' landin waarts flink verbreed. Enkele huizen en de school moesten gesloopt worden. In 1899 werd begonnen strandhoofden (dam men) aan te leggen. In 1977 heeft men de duinen voor het dorp flink opgehoogd. Met auto's werd het zand nadat het met schepen door het Noord- Hollandskanaal was aangevoerd, op de dui nen gebracht. Zodoende werd het duin 18 meter opgehoogd. Ook in latere jaren heeft men of op het duin, of op het strand zand aangebracht. Echter als het de zee uitkwam - en het kwam nog al eens uit - dan nam hij zand weg. De kust voor het dorp blijft een zorgenkindje. Vanaf het strand van Callantsoog waren deze zomer zandzuigers vlak voor de kust te zien. Ze haalden zand ver uit de Noordzee (±10 km uit de kust). Dit zand werd op de buitenste zandbank aangebracht, gedeeltelijk door water met zand over de rand te pompen en gedeeltelijk door klep pen onder het schip open te zetten waardoor het zand in één klap naar beneden stortte. - 52.-

De Clock van Callens-Ooghe | 2001 | | pagina 12