Strandvonderij Na de samenvoeging met Zijpe werd hier net als in andere kustplaatsen door de Com missaris der Koningin op aanbeveling van de strandvonder een hulpstrandvonder aange steld. In Callantsoog werd dat Rens Roos. De hulpstrandvonders van Den Helder tot IJmuiden zijn: Den Helder Callantsoog Petten Schoorl Bergen Egmond Cast ricu m Wijk aan Zee Zo op het oog lijkt het vrij eenvoudig, maar het is ingewikkelder dan het lijkt. De laatste wet op de strandvonderij is van 27 juli 1931. Hierna zijn verschillende keren wijzigingen aangebracht, de laatste op 27 augustus 1980, Staatsblad 474. Om alle artikelen uit de wet te noemen zou een te saai verhaal wor den. Om het beeld te verduidelijken noem ik er een paar. Art. 4: De strandvonder oefent een voortdurend toe zicht uit op zeestranden onder zijn ambtsge bied. Art. 10: De strandvonder ondersteunt zoveel mogelijk de pogingen van verenigingen, welke redding van schipbreukelingen ten doel hebben. Art. 15: Binnen acht dagen, nadat zaken onder zijn beheer zijn gebracht, geeft de strandvonder in een door de Minister van Verkeer en Waterstaat aangewezen dagblad melding van de gegevens betreffende de herkomst der zalcen, van de berging kennis en roept daarbij de rechthebbende ter reclame op. Art. 18: De verkopingen bedoeld in artikel 14 en 17 geschieden in het openbaar en volgens plaat selijke gebruiken. Naast deze wet met 26 artikelen is er ook nog een besluit van 18 december 1933, staatsblad 704 tot vaststelling van een Algemene Maatregel van Bestuur, ter uitvoering van de wet op de strandvonderij. Deze is het laatst gewijzigd op 10 mei 1989, staatsblad 190. Dit besluit bestaat weer uit 23 artikelen. Kees Vriesman De Burgemeester is in de kustplaatsen door de wet aangewezen als strandvonder. In Callantsoog werd de uitvoering van de wet op de strandvonderij ook door de Burgemeester gedaan. - Cees Boutes - Rens Roos - Rein Liefhebber - Willem de Rover - mevrouw Hollenberg - Mart Gul - Thijs Bakker - Theo Schoos (1998) Waarover spreken zij? Hulpstrandvonders Rens Roos (rechts), Zijpe en Willem de Rover, Schoorl. -6.-

De Clock van Callens-Ooghe | 2001 | | pagina 8