Vlet Kruisveld Niet juist Geboren in Groote Keeten aan de Voorweg op 3 april 1899, op de boerderij 'de Voorwaards'. Samen met vader, moeder en zusters Anne, Geertje en Guurtje. Toen ik 8 jaar oud was kreeg ik er nog een zusje bij, Jacoba. Ik heb mijn lager onderwijs gehad in Callantsoog, in hoofdzaak van meester Langhorst. Dat ik 12 jaar werd ging ik op 4 april het land in en dat bleef zo. Mijn zwager Jimminlc vroeg aan mijn vader moet die jongen niet naar de landbouwschool. Maar vader zei, hij moet maar biljarten leren bij Jb. v. Scheijen. Vader had een heel druk leven en was daardoor heel veel weg. Vanaf 1905 dijkgraaf van de polder Callantsoog. Met het stichten van het watergemaal heeft hij veel moeilijkheden moeten overwinnen, maar in 1910 werd er toch een gemaal gesticht voor de hele polder. Wat dit heeft betekend was in één woord reusachtig. Ook was hij oprichter en voor man van de zuivelfabriek 'de Onderneming', ook in 1910. Daarna was hij raadslid en later wethouder en verschillende malen waarne mend burgemeester. Ja, deze man heeft heel veel tijd en werk gedaan ten gunste van de polder en gemeente Callantsoog en het werd niet altijd gewaardeerd. In 1910 werd vader ook nog dijkgraaf van de polder 't Hoekje om een gemaal te stichten voor in- en uitmalen. Dat kon omdat hij al jaren de boerderij van Jacob Jimminlc gebruikte (later de boerderij van Iüaas Kos). In 'De Cloclc' no. 4, jaar 2000 staat op blz. 65 naast het gedicht van Annie Smit-de Vries een tekening van een jutter. Als tekenaar staat daarbij de naam van Diclc de Wilde. Piet Smit maakt ons erop attent dat hij die teke ning heeft gemaakt. Onze excuses, want hij heeft gelijk. In de vorige 'Cloclc' stond dat in het voorjaar van 2000 74 deel van het torendalc afwoei. Ook dat was niet juist. Het gebeurde op de lste kerstdag 1999. Ik was altijd bevriend met Gerrit Baken; we waren heel vaak bij elkaar. Of dat kwam omdat hij een zusje had weet ik niet, maar het was wel van invloed. Toen ik 18 was kwam Gerrit zijn vader bij ons en die zei: "Hendrik, onze jongens gaan straks een vrouw zoeken en we moesten alvast maar een tilbury kopen, dan komen ze tenminste goed voor de dag." Ilc gaf echter ver de voorkeur aan een motor (stoomfiets). Gerrit had een til bury en ik had later een motorfiets. Nou, enkel over het motortijdperk zou ik vellen vol kunnen schrijven en het is ook wel de mooi ste tijd van mijn leven geweest, samen met mijn verlovingstijd. In 1925 op 2 mei zijn we getrouwd en werd ik boer op het bedrijf van mijn vader. De eerste jaren ging het wel, maar al gauw kregen we te kampen met tegenspoed. Twee jaar achter elkaar mond en klauwzeer. Voor de melk wat je had, kreeg je twee cent de liter en het moest vijf cent zijn, daar was alles op ingesteld. In 1932 zijn wij besloten om er mee te stoppen. Ilc vond het heel jammer, want het was een pracht bedrijf en vooral voor mijn vader vond ik het nog het ergste. We zijn toen naar de Ven gegaan en daar had ik tijd over en zo hebben de mensen een timmerman van mij gemaakt. Nou toen kwam de oorlog en dat die voorbij was heb ik mijn vrouw Trijntje verloren en tot daar toe wou ik het maar laten. Wanneer ik mijn hele leven op schrift zou stellen dan wordt het verhaal zo lang, dus laat ik het Piet, de enige zoon van het echtpaar Kruisveld vertelt hieronder zijn verhaal, geschreven in 1983: -3.-

De Clock van Callens-Ooghe | 2001 | | pagina 5