Dialect Tentoonstelling Ws 2e jaarlijkse uitloting stichting callinger erfgoed Dat laatste West-Fries was duidelijk anders dan het eerste. Dat klopt ook, want ieder dorp in West-Friesland had zijn eigen woor den en zinswendingen. En Nel kwam uit een ander dorp dan Piet. Het West-Fries in Wognum was anders dan in Schagen en nog anders dan in Callantsoog. Hoewel dit laatste niet in West-Friesland lag, was het er toch nauw mee verbonden. Vooral de schrijfwijze van Piet was heel anders dan van Nel. Maar wie spreekt er nu nog West-Fries in Callantsoog? Misschien dat een paar ouderen nog woorden gebruiken die aan vroeger her inneren. Ze zeggen er vaak dan nog bij"Dat zei m'n opa altijd." Toen ik in 1952 als hoofd van de school in het dorp kwam, werd er door de jeugd nog veel dialect gebruikt. Vooral door de jongeren die van buiten de dorpkern kwamen. Ilc herinner me nog dat er op een maandagmorgen een meisje naar me toe kwam, die enthousiast vertelde: dat ze an de reet weest was. Toen ik haar wat vreemd aankeek, verduidelijkte ze: met m'n moeder naar Bergen (ze was op reis geweest). Een ander vertelde dat ze: te warskip was weest (te logeren). Maar de jeugd op onze basisschool spreekt nu netjes Algemeen Beschaafd. Zo'n stukje van Nel Rentenaar kunnen ze nauwelijks nog lezen. Alleen de ouderen in ons dorp herken nen er de taal van hun grootouders nog in en vinden het leuk. In West-Friesland zijn een paar verenigingen en een cabaretgroep die proberen het West- Friese dialect te behouden. Ze geven zelfs een krantje uit. Skroivendevort. Bijzonder leuk om te lezen. Ze hebben dan ook meer dan 1000 abonnees! Deze mensen vinden het vre selijk als die taal uit het dagelijks leven zou verdwijnen. Toch moeten we vrezen dat over al in ons land de dialecten het veld zullen ruimen. De redactie van 'De Clock' wil zo af en toe een verhaaltje van Nel Rentenaar publiceren. Waarom? Omdat het West-Fries net als een ander dialect een deel uitmaakt van ons cul tureel erfgoed. En de moeder waarvan de dochter wil trouwen, zegt niet meer: "Moid, weet wel watje doene.Je kenne die joon nag ampe- ran. Jullie gane nog maar een blauwe maandag met mekaar om. Jullie benne nag veuls te jong ok, baiegaar achttien, wat moet dat worre." Wat een moeder tegenwoordig zegt, mag de lezer zelf invullen. In de museumboerderij 'Tante Jaantje' zullen deze zomer verschillende tentoonstellingen zijn. Op zolder zal er een zijn over bijen. In het achterkamertje komen portretten te han gen van burgemeesters die eens Callantsoog bestuurden. Ook zullen er foto's zijn van de raadhuizen die in ons dorp gestaan hebben. X Ingaande 1 januari 2001 is 10% van de uitgegeven obligaties tegen de nominale waarde van 100,00 aflosbaar gesteld. De obligaties, eindigende op het eindcijfer 1 zijn uitgeloot. Op de nummers 551, 1011 en 571 is boven de nominale waarde een premie van 75,00 gevallen. Verzilvering van de uitgelote obligaties kan geschieden door inlevering bij c.q. toezending aan de penningmeester P. van Gosliga, Duinroosweg 20,1759 HJ Callantsoog. Tel. 0224-581801. De obligatiehouder kan het te betalen bedrag ook schenken aan de Stichting. Daarvoor is bij de penningmeester een zgn. schenkingsverklaring verkrijgbaar. Inlevering van de uitgelote obligaties kan plaats vinden op zaterdag 31 maart 2001 en zaterdag 7 april, 's middags van 2 tot 4 uur ten kantore (zomerhuis achter woning) Duinroosweg 20 te Cal lantsoog. Wirn Lastdrager In 'De Clock' no. 4 die in december 2000 uitkwam, stonden twee stukjes in het West-Fries. Een van Nel Rentenaar over een 'Boelhuis' en een van Piet Vosfbz. over de stranding van de 'Constance'. - 20.-

De Clock van Callens-Ooghe | 2001 | | pagina 22