JuttersLatvjtt/ EEN VETTE KLUIF In een van de eerste oorlogsjaren, toen wij nog dankzij zekere gunsten op het strand mochten komen, was één ding streng 'verbo ten'. Dat was 'jutten'. Het behoeft natuurlijk geen betoog, dat er toch gejut werd. Op een dag zagen wij, staande op de overloop van de oude strandtent, een vat aanspoelen. Een paar man werden op de uitkijk gezet en een ogenblik later lag het vat onder de tent en dus uit het gezichtsveld van de 'Grenz- schütsz', die even later over de duinrand tuurde. Eén van ons had een sleutel van de tent. Ge lukkig lag hierin een flink stuk touw. Dit werd om het vat gebonden en met vereende krachten slaagden wij erin het vat in de tent te hijsen. Met een stuk ijzer werd het deksel er afgewipt. De inhoud bleek reuzel te zijn!!! 200 kg reuzel!!! Wat een bof! Nu kwam de moeilijkheid van het vervoer naar huis ter spralce. Hoe we dit deden? Wel, zoals een smokkelaar het doet, bij stukjes en beetjes over de grens brengen. Het duurde niet lang of de Jutters gingen druppelsgewijs naar het dorp. De een met een zak brandhout, de ander met een kist schelpen. Tenminste dat leek zo. Onderin lagen de brokken reuzel. Een derde Jutter had kluiten vet tussen zijn hemd en trui ver stopt. Binnen een uur was het vat leeg en werd het op het strand gegooid. De volgende dag vonden de Duitsers het daar. Het regende verwensingen, maar gelukkig konden ze niet ontdekken, wie hun te vlug af waren geweest. Beter gemutst waren de vrouwen van de Jutters. Weg jusblokjes, weg trage eters en dat in die tijd 'v/WV\ Onder de titel 'Jutterslatijn' zijn er verhaaltjes geschreven door Jacob Vos Pzn. Die zijn eerder gepubliceerd in de Badbodes die in de jaren 1954-1958 uitkwamen. De redactie van 'De Clock' heeft er zeven kunnen achterhalen. Ze zijn echt de moeite van het lezen waard en daarom zal er af en toe een stukje 'Jutterslatijn' met toestemming van mevr. D. Vos, in 'De Clock' worden afge drukt. - 18.-

De Clock van Callens-Ooghe | 2001 | | pagina 20