Stranding van de 'Constante? deel 2 De Constance was een driemast volschip, in 1870 van hout gebouwd op een werf in Chiavari (Italië). De lengte was ongeveer 50 meter met een grootste breedte van 11 meter en goed voor 650 ton. Het schip had als thuishaven Stavanger in Noorwegen. De kapitein A. Klep was waarschijnlijk tevens eigenaar van het schip. In het Lloyds-register staat de Constance vermeld als zijnde een houten bark. Het strandingsrapport spreekt echter over een fregatschip, hetgeen ook uit de foto is op te maken. Het verschil tussen een bark en een fregat zit in de tuigage. Een bark heeft drie of meer masten. De voorsten dienen vierkant getuigd te zijn, dat wil zeg gen dat hun zeilen, bevestigd aan ra's min of meer dwars op de lengterichting van het schip zijn geplaatst. De achterste mast is in de lengterichting van het schip getuigd. Het waren destijds de snelle vrachtvaarders. Bij een volschip of fregat is ook de achterste mast vierkant getuigd. Tussen de diverse masten kunnen ook talrij ke langsscheepse zeilen worden aangebracht, zoals brassen, jagers, apen, stagzeilen, topzei len, vliegers. De Constance had een bemanning van 19 koppen. U kunt zich voorstellen dat het hard werken was om zo'n zeilgarderobe te bedie nen. Windjammers werden deze zeilende vrachtvaarders genoemd. Er is na de stran ding van de Constance door de Callantsogers meer 'geborgen' (gejut) dan er op de Buurt opgeslagen was. Zo weten we bij iemand een prachtige koperen log te staan, Het schip strandde op 10 oktober 1903 ter hoogte van Callantsoog. Beschrijving van schip en tuig. Guus Zeeman _frepaZ Z&y rcnr afe »in</ - 12.-

De Clock van Callens-Ooghe | 2001 | | pagina 14