De kinderen van het echtpaar Kruisveld Verder alles gewit en geteerd, schelpen op de stallen en in de groep op de stenen staander, mooi tegelpapier, gordijntjes voor de koe raampjes. Wat een werk om die schoon te krijgen, als we begonnen werd de hele stal 's avonds nat gehoosd. Er waren ook twee bed steden op de lange gang, die ook in de winter achter de koeien werden beslapen. Moeder verkaasde de melk zelf. We hadden een grote vierkante bak als kaastobbe. In de zomer stond de melk in grote schalen in een koelbak te romen. De avondmellc werd 's mor gens vroeg afgeroomd. Als we 's morgens naar school gingen stond moeder aan de kaastobbe, ze had net een half uurtje aan tafel om te eten als de melk in de strem stond. Eén kaaspers in de boet waar ze kaasde en één in huis. Hoeveel het er waren weet ik niet meer. Als ze uit de pers kwamen werden ze afgerand en in een zoutkist gezouten en op een plank met gaten gelegd. Een paar dagen gewaterd en daarna in de kaaslcamer op de planken en af en toe gekeerd. Voor ze naar de markt gingen werden ze geboend, want de kazen waren dan wit uitgeslagen, dan weer op de planken. De avond tevoren alles geolied, dan 's morgens in de bakwagen naar 't Zand naar de schipper die ze naar de kaasmarkt in Alkmaar bracht. Vader ging vrijdags 's morgens lopend naar 't Zand en met de boot naar Alkmaar de kaas te markten, een pracht gezicht al die partijen op de markt, 't Was altijd vroeg opstaan. In de zomer om 4 uur 's morgens, 't Land lag wat verder langs de Voorweg. De boerderij heette 'De Voorwaards'. We gingen met z'n drieën te melken, 's Mor gens eerst de kookpot in de brand voor heet boenwater. Na het melken eerst de ochtend boterham, met koffie. Later toen ik het boe nen deed, kwamen de bussen met wei terug voor de kalveren en varkens. Dus een hele goeie beurt en met heet sodawater alles geboend, dat was dan 20 schotels waar de melk in stond te romen. Wekelijks werd er gekarnd. De karn stond op de dors, een grote Holstijnse karn die ging met de rosmolen, die buiten naast de dors stond. Een paard liep dan steeds rondjes. Ze hadden weieens geen zin en dan moest er steeds een bij om ze te Guurtje Kruisveld (de derde dochter), 't Zand, 22-03-1987 Guurtje Kruisveld 20 jaar. Er werd mij gevraagd eens wat te schrijven over het leven op de boerderij vroeger. Mijn herinneringen aan de jaren vanaf 1900. Er was nog geen elektriciteit of waterleiding. Buiten was het 's avonds pikdonker en ook in huis. Alles met petroleumlampen en in de voorkamer een flinke hanglamp met een spe ciale brander. Een flinke lamp aan het schuurschot voor de koestal en verder waren er looplampjes. In de zomer als al het vee op het land liep, woonden wij in de korte gang op 't staltje. Als de stal schoon was werd dat opgebouwd, de achterkasten gebruikten we dan voor broodtrommel en verder eetgerei. Het uitzicht was hopeloos, klein raam en het mestvlalc lag achter het huis. De lange gang was keurig gedweild met wit zand, een wol len loper op een houten vlonder in 't midden. -62.-

De Clock van Callens-Ooghe | 2000 | | pagina 2